Volei
Ştiinţa Bacău intră în playoff de pe primul locSportPictures.eu
23 Feb 2014

Ştiinţa Bacău intră în playoff de pe primul loc

Derby-ul dintre Ştiinţa Bacău şi Dinamo Romprest Bucureşti s-a încheiat cu victoria primei echipe din clasament, meci jucat în penultima etapă a sezonului regulat, disputată integral sâmbătă, 22 februarie.

Ştiinţa Bacău - Dinamo Romprest Bucureşti 3-1 (27-25, 22-25, 25-14, 25-20)

Conducând de mai mult timp în clasament, Ştiinţa a trecut şi de examenul cu Dinamo, cu o victorie de trei puncte. Primul set a fost disputat la maximum de ambele echipe, doar că băcăuancele au reuşit punctele decisive până la urmă.

Dinamovistele au recuperat în setul secund, jucând cu aceaşi dăruire pentru o victorie nu doar de orgoliu, ci şi de locul 2. Gazdele au avut mai multă forţă de joc în seturile următoare, pe care le-au trecut în contul lor fără probleme, coborând-o pe Dinamo pe locul trei inainte de ultima etapă.

Cealaltă pretendentă la al doilea loc din clasament, CS Volei Alba-Blaj, a jucat la ultima clasată şi cea mai neproductivă echipă din campionatul Diviziei A1, cu „0” puncte. Victorie extrem de clară, de „2” solist:

CSV 2004 Tomis Constanţa - CS Volei Alba-Blaj 0-3 (17-25, 18-25, 15-25)

Un meci fără miză de clasament a fost între două echipe deja prinse acum în grupul 1-6 de play off:

CSM Bucureşti - CSU Medicina Tîrgu Mureş 0-3 (13-25, 23-25, 14-25)

Mai productivă în ceea ce priveşte punctele acumulate, Medicina a plecat din Bucureşti cu încă trei, fiind sigură de locul patru la final. CSM Bucureşti este la fel de sigură, dar de locul şase.

Deplasarea la Craiova nu ar fi avut alt deznodământ decât cel înscris pe tabelă la finalul jocului. Echipa de lângă Turnul Chindiei a câştigat repede meciul, în trei seturi.

SCM U. Craiova - CSM Tîrgovişte 0-3 (19-25, 17-25, 12-25)

Ultimele două rezultate le aparţin unor echipe ce vor juca în play out:

VC Unic LPS Piatra Neamţ - CSM Lugoj 3-1 (25-18, 22-25, 25-23, 25-13)

ACS Penicilina Iaşi - Rapid Bucureşti 3-0 (25-8, 25-19, 25-14)

Ultima etapă, a 22-a, se va disputa sâmbăta viitoare, pe 1 martie. Pe baza clasamentului final, se vor forma oficial grupele de playoff şi playout şi se va juca după sistemul şi programul anunţate de Federaţia Română de Volei.