Volei
Tomis Constanţa, mai aproape de titluSportPictures.eu
12 Apr 2014

Tomis Constanţa, mai aproape de titlu

Sâmbătă, 12 aprilie, a continuat Divizia A1 la volei masculin cu meciul 2 contând pentru faza de play-off, finalele locurilor 1-2, 3-4, 5-6. Reamintim faptul că toate cele patru echipe care se luptă pentru locurile 1-2 şi 3-4 au asigurat un loc într-o cupă europeană, campiona urmând să intre în Liga Campionilor.

Finala MARE, locurile 1-2

La Constanţa, favorita CVM Tomis a reuşit o a doua victorie în faţa echipei din Zalău, dar mult mai muncită decât ieri. După ce au fost conduşi cu 2-0 la seturi, sălăjenii au egalat cu greu, la limită şi au început setul decisiv mai bine. Campionii au punctat mult mai bine de la jumătatea setului cinci, mai ales datorită serviciului şi blocajelor la fileu.

Meciul 1 (din 5):

• CVM Tomis Constanţa - CSVM Zalău 3-0 (25-23, 25-21, 26-24)

Meciul 2 (din 5):

• CVM Tomis Constanţa - CSVM Zalău 3-2 (25-14, 25-16, 22-25, 22-25, 15-11)

La scorul general 2-0, echipele merg acasă la CSVM Zalău în zilele de 17 (joi) şi 18 aprilie (vineri) pentru meciurile 3 şi 4.

Finala locurilor 3-4

Cu a doua victorie de astăzi, la scorul general 0-2, Dinamo are acum prima şansă la medaliile de bronz, mai ales că meciurile 3 şi 4 vor avea loc la Bucureşti, în zilele de 17 (joi) şi 18 aprilie. Craiova a contat mai mult în jocul doi, conducând la seturi cu 1-0 şi 2-1, dar a pierdut în setul cinci, anunţând, poate, o revenire.

• SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 0-3 (19-25, 21-25, 23-25)

• SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 2-3 (25-18, 18-25, 25-20, 16-25, 11-15)

Finala locurilor 5-6

• Unirea Dej - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-2 (25-18, 25-21, 19-25, 21-25, 15-10)

• Unirea Dej - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1 (25-17, 21-25, 25-21, 25-17)

La scorul general 2-0, se merge la Baia Mare pentru meciurile 3 şi 4 în zilele de de 17 (joi) şi 18 aprilie.

Finala locurilor 7-8

Meciul 1 (din 3):

• Arcada Galaţi - Phoenix Şimleul Silvaniei 3-0 (25-17, 25-21, 25-22)

Meciul 2 va avea loc pe terenul din Şimleul Silvaniei în ziua de joi, 17 aprilie, scorul general fiind acum de 1-0 pentru Arcada Galaţi.