Hochei
Liga Mol: Promisiuni pentru meciul decisivRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Feb 2015

Liga Mol: Promisiuni pentru meciul decisiv

Corona Brașov a făcut spectacol în meciul 2 al sfertului de finală al Ligii Mol contra celor de la Debrecen HK. Disputată pe gheața patinoarului Olimpic din orașul de sub Tâmpa la numai trei zile distanță după meciul de debut câștigat de maghiari pe teren propriu, partida din această seară a revelat publicului brașovean o echipă a ”lupilor” înfometată de victorie și de performanță.

Acest lucru s-a văzut încă din startul jocului, când au și reușit două goluri prin Levente Zsok (min. 2:39) și Martin Saluga (min. 4:05). Vice-campionii Ligii Mol au căpătat alt aplomb după cele două reușite și numai inspirația portarului rus al oaspeșilor, Sava Borodin, a limitat proporțiile scorului.

După prima pauză, brașovenii măresc diferența pe tabelă în minutul 21:38, ”vinovat” fiind din nou golgheterul Saluga, și de această dată în superioritate numerică pe gheață, iar certitudinea jocului decisiv programat mâine a devenit palpabilă. Și nu datorită scorului, ci în special a diferenței de consistență în exprimare a celor două echipe, oaspeții făcând eforturi mari pentru a stăvili valurile ofensive ale ”lupilor”. La rândul său, Patrick Polc a blocat puținele acțiuni ale echipei maghiare și a dat siguranță în defensivă. Scorul ia proporții atunci când Juhamatti Hietamaki și-a încununat evoluția de excepție cu un gol în minutul 32:49 după un șut puternic din apropierea liniei albastre.

În ultima treime din timpul regulamentar gazdele au mai înscris o dată prin Csanad Fodor în minutul 54:15 cu un șut din unghi trimis la vinclu, pe colțul scurt, iar partida se încheie cu scorul de 5-0 (2-0, 2-0, 1-0).

Mâine, tot la Brașov, are loc meciul decisiv pentru accederea în semifinale, acolo unde adversar va fi Miskolci, echipa care a terminat sezonul regulat pe prima poziție a clasamentului. După cum au stat lucrurile în această seară, partida de mâine pare a fi o simplă formalitate pentru ”lupi”.