EHF CL: „Tigroaicele” pierd la limită manșa tur cu EsbjergRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mai 2022

EHF CL: „Tigroaicele” pierd la limită manșa tur cu Esbjerg

DELO EHF Champions League a programat în acest sfârșit de săptămână partidele din manșa tur a sferturilor de finală ale competiției. Beneficiind de accesul direct în această fază după ce „dubla” cu ȚSKA Moscova a fost anulată, CSM București a întâlnit în Sala Polivalentă „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală formația daneză Team Esbjerg.

Colege de grupă în faza principală a competiției, cele două formații au oferit un meci pe muchie de cuțit, la fel ca precedentele două partide din acest sezon, încheiate 22:21 la Esbjerg și 29:29 la București. De această dată, danezele au plecat învingătoare cu 26:25 (12:9) după ce au condus pe tabelă în majoritatea timpului, însă „tigroaicele”, cu Cristina Neagu din nou în excelentă dispoziție de joc, au reușit să obțină o egalare muncită în minutul 58, scor 24:24. Din păcate, având șansa de a marca golul victoriei cu 10 secunde înainte de ultima sirenă la scorul de 25:25, Amorim a încercat să înscrie direct de pe semicercul nostru, dar portarul a prins, a declanșat un nou atac și Ingstad a înscris în ultima secundă de joc aducând victoria danezelor.

Chiar dacă Team Esbjerg a fost câștigătoarea grupei A, iar CSM București a terminat pe locul 5, cele două formații au oferit meciuri echilibrate, așa cum sperăm că va fi și returul de peste o săptămână din Danemarca.

Pentru formația pregătită de Adrian Vasile, astăzi au înscris Neagu – 9, Amorim, Dindiligan – câte 3, Arntzen, Omoregie, Martin, Broch, Dembele – câte 2.