Volei
Debut cu emoții pentru voleibalisteRemus Badea / Mediafax Foto
21 Mai 2014

Debut cu emoții pentru voleibaliste

Echipa națională feminină de volei a României a debutat azi în preliminariile Campionatului European care va avea loc în anul 2015. Fetele noastre se află la Viena, în Austria, iar în primul joc și-au respectat statutul de favorită, câștigând cu scorul de 3-1 în fața Bosniei-Herțegovina.

Meciul a început sub auspicii nu foarte bune, bosniacele câștigând setul inaugural. Tricolorele au egalat, iar apoi au avut un set trei foarte greu, în care adversarele au avut un reviriment miraculos. În cele din urmă am preluat conducerea la seturi, iar manșa a patra a însemnat doar o formalitate pentru noi.

Scor final România - Bosnia-Herțegovina 3-1 (23-25, 25-18, 25-23, 25-18).

Important este că am luat toate cele trei puncte și că disputa pentru primele locuri ale patrulaterului din care mai fac parte Austria și Slovacia, ne găsește într-o postură de favorită.

Mâine, de la ora 21.15, jucăm contra Austriei, în a doua partidă a campaniei.