Volei
DA1M: Spectacol în cinci seturiSorin Danielciuc / SportPictures.eu
05 Feb 2023

DA1M: Spectacol în cinci seturi

Disputat în sala Regimentului de Gardă „Mihai Viteazu”, „eternul derby” și-a respectat statutul și a oferit iubitorilor voleiului masculin poate cel mai frumos meci al acestei ediții de campionat.

CSA Steaua și Dinamo au intrat în teren la egalitate de puncte în clasament și cu doar o înfrângere suferită, militarii ocupând prima poziție datorită unui coeficient al seturilor superior rivalilor. Veniți în Cotroceni după un meci mai puțin strălucit în fața constănțenilor, dinamoviștii au început în forță și conduceau cu 22:17 în primul set, însă elevii slovenului Bogdan Kotnik s-au activat și au reușit să tranșeze setul în favoarea lor cu 27:25. Perioadele bune de joc au alternat pentru ambele combatante și în setul secund, în care Dinamo a condus cu 4:0 și 9:3, gazdele au revenit până la 7:9 și apoi de la 7:13 la 14:14, după care alb-roșiii au păstrat diferența de două puncte și au închis setul la 22. La fel de palpitant a fost și setul 3 în care CSA Steaua a condus cu 4:1, a fost egalată și apoi s-a mers cap la cap până la 10:10, după care militarii au sprintat la 15:10. Mobilizați de antrenorul spaniol Fernando Muñoz Benítez, Bartha, Bălean și colegii lor au revenit de la 13:18 pentru a conduce cu 22:21 și 23:22, dar forcing-ul lui Wilson, cu două puncte unul din atac și unul din blocaj, și asul lui Iftime au dus gazdele în avantaj la seturi. Obligați să dea totul pentru a pleca cu cel puțin un punct, dinamoviștii au controlat setul 4 și l-au câștigat la 22, intrând cu moral superior în setul decisiv. Aici ei au dictat cursul jocului până la 8:8 și schimbarea terenurilor, apoi militarii s-au dezlănțuit și le-au oferit înfocaților suporteri o victorie mult așteptată și o revanșă pentru înfrângerea din tur.

În celelalte partide ale etapei a 16-a a Diviziei A1 la volei masculin, CSM Arcada Galați a luat trei puncte în deplasarea din Capitală cu CSU Știința, în timp ce SCMU Craiova a avut emoții în jocul de la Baia Mare, acolo unde a obținut două puncte. Tot în cinci seturi s-a încheiat și jocul de la malul mării, gazdele de la CSM Constanța revenind după ce au fost conduse în două rânduri și s-au impus în fața celor de la SCM Zalău.

Rezultatele înregistrate în etapa a 16-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 4 februarie

CSM Constanța – SCM Zalău  3:2 (17:25, 25:20, 21:25, 25:20, 15:8)

CSU Știința București – CSM Arcada Galați  0:3 (9:25, 20:25, 19:25)

CSM Suceava – Rapid București  0:3 (19:25, 15:25, 19:25)

Știința Explorări Baia Mare – SCMU Craiova  2:3 (22:25, 20:25, 25:22, 25:20, 10:15)

Duminică, 5 februarie

CSA Steaua București – Dinamo București  3:2 (27:25, 22:25, 25:23, 22:25, 15:11)