Volei
DA1M: Meci de mare intensitate la ZalăuRemus Badea / SportPictures.eu
17 Nov 2018

DA1M: Meci de mare intensitate la Zalău

Patru partide s-au disputat astăzi în cadrul etapei a 6-a a Diviziei A1 de volei masculin. Liderul SCMU Craiova a depășit în trombă formația de pe locul 4, CSM București, dar nu s-a detașat de ACS Volei Municipal Zalău, echipa sălăjeană reușind o victorie de trei puncte în cel mai disputat joc al acestui început de sezon.

Pe teren propriu și cu Dal Bosco maestru de ceremonii, zălăuanii au câștigat la limită toate cele trei seturi, două dintre ele în prelungiri, unul chiar cu un scor record, 36:34, adversari fiind cei de la CSM Arcada Galați. Două ore și 20 de minute a durat partida ce a adus a doua înfrângere consecutivă pentru gălățeni, care s-au ținut aproape de gazde și au câștigat setul secund al partidei. Arcada poate fi depășită mâine de Steaua, militarii evoluând în ultima partidă a rundei la Cluj cu Universitatea.

Dinamo s-a impus în deplasarea de la Baia Mare, în timp ce Unirea Dej a profitat de deplasarea de pe terenul ultimei clasate VCM Piatra Neamț pentru a-și trece în cont a doua victorie în campionat.

Rezultatele înregistrate în etapa a 6-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 17 noiembrie

CS Știința Explorări Baia Mare - CS Dinamo București  1:3 (25:27, 19:25, 26:24, 20:25)

SCMU Craiova - CSM București  3:0 (25:18, 25:22, 25:21)

ACS Volei Municipal Zalău - CSM Arcada Galați  3:1 (36:34, 22:25, 25:23, 28:26)

VCM Piatra Neamț - CS Unirea Dej  0:3 (15:25, 13:25, 14:25)