Volei
DA1M: Furtună la malul măriiStefan Ciocan / SportPictures.eu
19 Dec 2015

DA1M: Furtună la malul mării

Campioana Tomis a pierdut la Constanța partida cu antepenultima clasată CS "U" Cluj în a treia înfrângere consecutivă în campionat. În cele trei partide, reprezentanții noștri în Liga Campionilor nu au reușit să câștige nici măcar un set, iar distanța în clasament față de locurile de play-out nu este mare.

Primele două clasate, SCMU Craiova și ACS Volei Municipal Zalău au defilat în deplasările din Capitală și respectiv de pe terenul ”lanternei roșii”.

Arcada a avut un start ezitant în meciul disputat acasă cu Unirea Dej, oaspeții deschizând scorul la seturi. Băimărenii puteau închide în minim de seturi partida cu voleibaliștii din Caransebeș, dar relaxarea de pe finalul setului 3 i-a costat.

În sala Dinamo, gazdele nu au găsit soluția pentru a înregistra a treia victorie în campionat și nu au putut obține mai mult de un set în partida cu Tricolorul Ploiești.

Rezultatele meciurilor desfășurate în etapa a 11-a sunt următoarele:

CS Știința Explorări Baia Mare - AS Volei Club Caransebeș  3:1 (25:15, 25:20, 23:25, 25:18)

CSM București - SCMU Craiova  0:3 (23:25, 20:25, 17:25)

CS Dinamo București - LMV Tricolorul Ploiești  1:3 (18:25, 25:22, 15:25, 22:25)

VCM PLS Piatra Neamț - ACS Volei Municipal Zalău  0:3 (18:25, 21:25, 22:25)

CS Arcada Galați - CS Unirea Dej  3:1 (22:25, 25:18, 25:17, 28:26)

CVM Tomis Constanța - CS "U" Cluj  0:3 (23:25, 19:25, 15:25)