Volei
DA1F: ”Tigroaicele” opresc campioanaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Dec 2016

DA1F: ”Tigroaicele” opresc campioana

CSM București a reușit să frâneze CS Volei Alba-Blaj în cursa solitară pe care o face la vârful clasamentului. În sala Elite Performance & Sport - Sun Plaza, ”tigroaicele” și-au condus suporterii de la extaz la agonie și înapoi într-un meci de cinci seturi pe care îl puteau câștiga mult mai simplu.

După ce au tranșat în favoarea lor soarta primelor două seturi, bucureștencele aveau 21:17 în setul 3, dar campioanele s-au trezit ca boxerul din pumni și au reușit să evite înfrângerea. În setul 4 oaspetele au explodat pur și simplu avansând prima dată de la 7:7 la 7:13, apoi cu 7 puncte pe serviciul Adinei Salaoru, de la 9:17 la 9:24. Revirimentul ”tigroaicelor” este pe măsură, dar tardiv, setul încheindu-se la 16.

Tiebreak-ul începe cu o serie de greșeli individuale de o parte și de alta a fileului, iar blocul este mai bun la bucureștence și le detașează pe acestea la 5:2, moment când vine primul time-out cerut de banca tehnică a blăjencelor. Acesta nu scade concentrarea echipei gazdă, care la schimbul de terenuri au avantaj de 5 puncte, 8:3. Avantajul se păstrează și tiebreak-ul se încheie 15:10 consfințind prima înfrângere a campioanelor în acest sezon.

În celelalte partide ale etapei, Dinamo și CSM Târgoviște au încheiat rapid conturile cu jucătoarele din Piatra Neamț și respectiv Lugoj, la fel și Știința în deplasarea de la Iași și își conservă locul secund. În duelul ultimelor două clasate, oltencele reușesc să își treacă în cont prima victorie în campionat în deplasarea de la Galați, în timp ce în alt meci al rundei medicinistele le-au administrat o înfrângere scurtă voleibalistelor venite din Trivale.