Volei
DA1F: Spectacol lângă Turnul ChindieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Feb 2017

DA1F: Spectacol lângă Turnul Chindiei

Meci de cinci stele la Târgoviște între CSM și Știința Bacău în ultima întâlnire a etapei a 16-a a Diviziei A1 de volei feminin. Venită pe terenul câștigătoarei Cupei României după o serie de șapte partide încheiate cu victorie, băcăuancele au cedat primele două seturi și se părea că dâmbovițencele se îndreaptă spre o victorie scurtă, în minim de seturi.

Elevele lui Florin Grapă au revenit miraculos în setul al treilea și l-au câștigat în 24 de minute la 13, apoi au rezistat asaltului gazdelor de pe finalul setului 4 pentru a duce partida în set decisiv.

Aici, detașate la 3:0 și 6:1, ele își mențin avansul până la 10:6, însă Dragan Nešić cere inspirat time-out și schimbă cursul setului: gazdele egalează la 10, după care la 14:11 ratează prima minge de meci, dar nu și pe a doua.

Victoria celor de la CSM Târgoviște le aduce la cota 35, cu trei puncte mai puțin decât Știința care face 38 de puncte și rămâne pe locul 3, însă cu un meci în plus față de dâmbovițence. Băcăuancele au un nou meci dificil la orizont, în etapa următoare primind vizita celor de la CSM București.