Volei
DA1F: Cinci seturi și suspans până la final la BacăuStefan Constantin / SportPictures.eu
01 Apr 2017

DA1F: Cinci seturi și suspans până la final la Bacău

Turul fazei a doua a campionatului Diviziei A1 de volei feminin s-a încheiat astăzi, iar în urma rezultatelor este greu de crezut că ultimele cinci etape rămase de disputat vor putea schimba ceva în configurația grupei locurilor 1-6.

Primele trei clasate au terminat victorioase partidele de astăzi, cel mai dificil succes fiind cel al ”tigroaicelor” în deplasarea de la Bacău. Bucureștencele au ratat de puțin o victorie de 3 puncte după ce au pierdut în prelungiri setul 4 în condițiile în care conduseseră cu 2:0 la seturi. Nici tiebreak-ul nu a fost unul simplu, având emoții pe final după ce au condus cu 10:5 și au fost egalate la 12, însă mai stăpâne pe situație au făcut diferența în ultimele puncte.

CS Volei Alba-Blaj nu a avut decât în primul set de furcă cu gazdele de la Dinamo, iar CSM Târgoviște nu le-a lăsat pe lugojence să-și facă prea multe iluzii în deplasarea din cetatea Chindiei.

În clasament cele șase echipe sunt despărțite de diferențe semnificative, nu același lucru întâmplându-se în grupa locurilor 7-12. Piteștencele le-au învins în minim de seturi pe liderele de la Penicilina și se mențin pe locul 10 la 3 puncte în urma nemțencelor și la 4 față de mediciniste, la rândul lor victorioase în disputele cu deja condamnatele CSU Galați și respectiv SCMU Craiova.