Volei
DA1F: CSM Volei Alba Blaj este campioana turului SportPictures.eu
29 Dec 2022

DA1F: CSM Volei Alba Blaj este campioana turului

Etapa a 11-a, ultima a turului Diviziei A1 de volei feminin, s-a încheiat ieri cu trei partide în care formațiile oaspete au făcut legea.

Jocuri disputate am consemnat la Pitești și Târgoviște, în ambele formațiile vizitatoare impunându-se în set decisiv. SCMU Craiova a câștigat în Trivale după ce a condus cu 2:1 la seturi, gazdele având 14:12 și 15:14 în decisv, în timp ce CSM Lugoj a făcut mult mai ușor diferența în tiebreak după o luptă acerbă în cele patru seturi anterioare la Târgoviște.

CSM Volei Alba Blaj a luat trei puncte și a cedat un set în deplasare cu Rapid și conduce la jumătatea sezonului regulat cu un avans consistent de 7 puncte. Podiumul turului este completat de Dinamo și CSO Voluntari diferențiate de numărul de victorii, CSM Târgoviște având același număr de puncte ca și acestea, dar un coeficient al seturilor inferior formației ilfovene.

Campionatul ia o pauză de două săptămâni, returul fiind programat să înceapă pe 14 ianuarie.