Volei
Cupa României: Tricolorul face eventulSorin Pană / SportPictures.eu
02 Mai 2018

Cupa României: Tricolorul face eventul

LMV Tricolorul Ploiești câștigă Cupa României la volei masculin după o finală pasionantă disputată chiar în fieful adversarilor lor, Arcada Galați.

După un prim set controlat de jucătorii pregătiți de tehnicianul Sergiu Stancu, gazdele turneului Final Four au forțat și au egalat, apoi au trecut în avantaj la seturi și se părea că au luat o opțiune importantă pentru cucerirea trofeului.

Orgoliul ploieștenilor a răbufnit în setul 4 pe care l-au câștigat și au împins decizia în tiebreak. Aici tot ei au pornit mai bine și după ce au schimbat terenurile în avantaj 8:5 au închis mini-setul cu 6 puncte avantaj.

Așadar, una dintre cele mai tinere echipe ale campionatului reușește eventul la scurt timp după ce a primit coroana de campioană.

Iată programul și rezultatele înregistrate în turneul Final Four:

Marți, 1 mai

SCMU Craiova - LMV Tricolorul Ploiești  0:3 (23:25, 18:25, 22:25)

ACS Volei Municipal Zalău - CS Arcada Galați  0:3 (19:25, 10:25, 23:25)

Miercuri, 2 mai - finala

LMV Tricolorul Ploiești - CS Arcada Galați  3:2 (25:18, 23:25, 21:25, 25:20, 15:9)