Volei
Cupa CEV: VM Zalău, calificare spectaculoasă în optimiMircea Rosca / SportPictures.eu
18 Nov 2015

Cupa CEV: VM Zalău, calificare spectaculoasă în optimi

ACS Volei Municipal Zalău a obținut o calificare spectaculoasă în optimile Cupei CEV, în "setul de aur" (15-11), după ce s-a impus miercuri, pe teren propriu, cu 3-1 (22-25, 25-22, 25-16, 25-18), în fața echipei Galatasaray Istanbul.

Partida a debutat sub semnul echilibrului, chiar dacă la primul time-out tehnic oaspeții aveau un avantaj minim, 8-7. După ce Galatasaray a luat un ușor avantaj, conducând cu 10-7, elevii lui Stoian Stoev au recuperat și chiar au condus cu 17-14, pentru a fi mai apoi egalați la 18. Finalul de set a aparținut echipei turce, ce s-a impus în cele din urmă cu 25-22.

Nici setul doi nu a început bine pentru echipa din Zalău, care s-a văzut condusă cu 5-2 și 6-3, pentru a egala mai apoi la 7. Setul doi a adus și un moment mai rar întâlnit, jucătorul columbian Liberman Agamez, unul din cei mai buni ai echipei turce, ratând un serviciu după ce nu a mai ajuns la mingea pe care și-a aruncat-o prea în față. Scenariul din primul set s-a repetat după primul time-out tehnic, cu Galatasaray în avantaj de trei puncte, 13-10, urmat de revenirea gazdelor. Marian Bala a atacat bine pentru a egala la 15, iar mai apoi și-a adus echipa în avantaj cu un serviciu foarte bun. Dal Bosco a făcut 17-15, moment în care antrenorul oaspeților a cerut time-out. Intervenția sa are efect, și Galatasaray a revenit la conducere, 19-18. Gazdele s-au mobilizat însă și au reușit să îl blocheze chiar și pe Agamez, cel al cărui serviciu în aut a adus egalarea la seturi, Volei Municipal impunându-se cu un simetric 25-22.

Câștigarea setului doi a dat încredere echipei gazdă, care a condus aproape în permanență în setul trei, grație unor atacuri bune sau unor mingi plasate ale lui Leo Dal Bosco și Marian Bala, în ciuda unor atacuri la fel de bune ale oaspeților, în principal prin Liberman Agamez. Setul a fost unul fără istoric, VM Zalău impunându-se cu 25-16.

Setul patru a fost unul echilibrat până când Mihai Gheorghiță a reușit trei servicii consecutive foarte bune, ce au adus VM Zalău în avantaj cu cinci puncte, 9-4. Istoria s-a repetat câteva minute mai târziu, cu alte două servicii bune ale voleibalistului din Zalău, într-un moment când oaspeții se apropiaseră periculos. Galatasaray nu a putut face față ritmului impus de voleibaliștii gazdă, în condițiile în care s-au bazat pe un singur jucător - columbianul Agamez. Echipa antrenată de Stoian Stoev s-a impus în cele din urmă cu 25-18, egalând astfel scorul din meciul de acum două săptămâni, de la Istanbul.

Setul de aur a fost unul spectaculos, chiar cu o minge scoasă cu piciorul de Adrian Feher, dar, mai important, cu blocarea lui Agamez. În uralele unei săli pline, VM Zalău a câștigat și setul de aur cu 15-11 și s-a calificat în optimile Cupei CEV.

sursa: agerpres.ro