Volei
CEV: Victorie în deplasare pentru lugojence, care sunt la un pas de semifinaleSportPictures.eu
03 Feb 2023

CEV: Victorie în deplasare pentru lugojence, care sunt la un pas de semifinale

Performera săptămânii în Europa în competițiile continentale de volei feminin este CSM Lugoj, formație care a învins în deplasare în sferturile de finală ale CEV Challenge Cup și are mari șanse de a evolua în semifinalele competiției. Elevele lui Ugljesa Segrt au profitat la maxim de oportunitățile ivite în partida din Belgia, de la Beveren contra celor de la Asterix Avo și s-au impus cu scorul de 3:2 (26:24, 19:25, 25:21, 16:25, 15:12), rezultat ce le conferă prima șansă la calificarea în penultimul act. Partida retur se va disputa miercuri, 8 februarie în sala „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj, echipa calificată urmând să joace în semifinale cu câștigătoarea duelului dintre Jedinstvo Stara Pazova (Serbia) și FC Porto.

În CEV Champions League, ambele reprezentante ale României au suferit înfrângeri pe teren propriu. Miercuri, la Târgu Mureș, CSM Volei Alba Blaj a cedat cu 1:3 (15:25, 20:25, 25:20, 25:27) partida disputată contra franțuzoaicelor de la Volero Le Cannet, o adversară devenită tradițională. Rămase doar cu o victorie în 5 meviuri, blăjencele ocupă locul 3 în grupa B și nu mai au șanse de a urca pe 2 după partida din ultima etapă, programată miercuri tot la Târgu Mureș contra ucrainencelor de la Prometey Dnipro. Victoria contra ultimei clasate este obligatorie pentru a putea continua să evolueze în sferturile de finală ale CEV Cup, acolo unde merg patru dintre echipele clasate pe locul 3 în fiecare grupă de CEV Champions League.

CSM Târgoviște nu a putut provoca surpriza în jocul din Sala Sporturilor din Târgoviște în partida în care adversară le-a fost puternica formație turcească Eczacibasi Dynavit Istanbul. Învinse cu 0:3 (22:25, 14:25, 23:25), elevele lui Giovanni Caprara vor continua la fel ca CSM Volei Alba Blaj în sferturile de finală ale CEV Cup de pe locul 3 în grupa E, ultimul lor meci fiind programat pe 8 februarie tot pe teren propriu cu bulgăroaicele de la Maritza Plovdiv.