Universitatea Arad a câştigat primul meciSportPictures.eu
15 Apr 2014

Universitatea Arad a câştigat primul meci

Luni seara (14 aprilie), a avut loc în sala „Victoria” din Arad primul meci al celei de-a doua semifinale la baschet feminin (play-off). Gazdele, Universitatea Goldiş Arad, au jucat perfect împotriva echipei ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, învingând aşa cum o mai făcuseră în campionat de două ori. Chiar dacă mai sunt două partide posibile, antrenorul Jose Miguel Araujo Pere are motive sufificiente să creadă că echipa sa va putea juca finala.

Arădencele au început mai bine primul sfert, conducând cu 8-2 după şase minute, numai că oaspetele au sprintat energic şi au reuşit un run de 10 puncte consecutive (8-12), fiind oprite de propriul time-out şi de aruncarea liberă reuşită de Destiny Williams.

Campioanele au reuşit să intre în sfertul doi cu un deficit minim şi să se pună pe treabă serios, preluând repede conducerea pe tabelă (20-16). Samantha Prahalis a fost cea care s-a mai opus cu două reuşite de cîte două puncte, aducând din nou echipa sa în faţă (23-25 şi 25-29). Între minutele 16 şi 20, arădencele au reuşit revenirea şi desprinderea cu 12 puncte succesive, pauza fiind bine-venită pentru ambele echipe la scorul de 37-29.

De la reluare până în minutul 32, s-a consumat dominarea netă pe sensul U Arad -> Sepsi SIC, avantajul oscilând în jurul a 10 puncte. În două minute, oaspetele s-au apropiat la 55-52, părând că se reînscriu la luptă. Focul de paie a fost stins repede de echipa spaniolului Araujo Pere, ajungând la o diferenţă de 19 puncte, cu care s-a şi terminat partida.

• Universitatea Goldiş ICIM Arad – ACS Sepsi SIC 74 – 55 (15-16, 22-13, 16-11, 21-15)

Dintre arădence, s-au detaşat Ayana Cosby (25 puncte), Monique Coker (15 puncte) şi Destiny Williams (14 puncte, 40 minute jucate). La Sepsi, s-au desprins prin eficienţă Samantha Prahalis (20 puncte, 40 minute jucate) şi Kalis Loyd (14 puncte).

Duminică, se jucase prima semifinală:

• CS Universitatea Alba Iulia – CS Municipal Târgovişte 67-77.

Partida doi din trei posibile va avea loc în zilele de 17 aprilie (la Târgovişte) şi 18 aprilie (La sf. Gheorghe).