U. Goldiş Arad a câştigat derby-ul pentru primul locSportPictures.eu
10 Feb 2014

U. Goldiş Arad a câştigat derby-ul pentru primul loc

Duminică, 9 februarie, s-au disputat două restanţe din etapa a 16-a a Ligii Naţionale de Baschet feminin.

CSM Satu Mare – ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 57-82 (20-24, 12-15, 8-24, 17-19)

În sala „LPS Satu Mare” au fost circa 300 de spectatori care au urmărit jocul mult mai elaborat şi eficient al oaspetelor.

Meciul a inceput cu primele puncte marcate de CSM, iar până spre minutul opt ambele echipe s-au urmărit de la mică distanţă pe tabelă. De la scorul 18-18, Sepsi SIC preia avantajul şi prinde finalul primului sfert de joc cu 20-24. În următoarele zece minute, se joacă echilibrat, cu coşuri de ambele echipe, dar pe fondul unei majorări a diferenţei la şapte sau nouă puncte. La pauză, scorul general a fost 32-39.

La reluare, tabela „se opreşte” pentru gazde, jocul energic al fetelor de la Sepci SIC ducând la o creştere bruscă a eficienţei: 34-55, în minutul 25:26, apoi 40-63, în minutul 30:00. Marşul victoriei a continuat în sfertul patru, cu cea mai mare diferenţă de scor din meci: 40-68. Ultimul scor rămas pe tabelă şi predat statisticii a fost 57-82.

Deşi jucase cu doar o zi înainte pentru etapa a 18-a, Sepsi SIC s-a recuperat rapid după drumul Cluj-Napoca - Satu Mare şi a obţinut a doua victorie consecutivă, fiind şi a paisprezecea din campionat.

Samantha Prahalis cu 25 de puncte a fost principala marcatoare pentru Sepsi, iar de la CSM s-a remarcat Eniko Laza cu 21 de puncte.

Univ. Goldiş ICIM Arad – CSU Alba Iulia 66 - 51 (20-15, 22-10, 12-12, 21.14)

Meciul a fost unul de locurile 1-2, un veritabil derby al clasamentului în acel moment. Oaspetele soseau la Arad conştiente că vor avea de luptat şi împotriva unui public pătimaş, fiind încurajate de antrenorul lor să joace eliberate de presiune.

Scorul a fost deschis de echipa vizitatoare (Sasa Cadjo, 2 puncte), care a făcut chiar 0-5 în minutul 3:02. După alte trei minute, se ajunge la singurul egal din meci, 6-6. CSU se ţine în faţă până în minutul 7:30, la scorul 12:13, apoi se schimbă cursul jocului, având 20-15 după zece minute scurse. Al doilea sfert marchează desprinderea echipei din Arad, coş cu coş, până la diferenţe de optsprezece puncte. La pauză, scorul a fost 42-25, oglindă fidelă a ostilităţilor de până atunci.

A doua jumătate de meci a avut un istoric favorabil într-u totoul gazdelor, care îşi conservă dispoziţia de joc, diferenţa confortabilă pe tabelă şi ascendentul pentru primul loc.

Goldiş Arad iese cu victorie din derby, fiind favorită în continuare în sezonul regulat.

D. Cosbz, Goldiş, a marcat 19 puncte, iar S. Cadjo, CSU, a înscris 11, fiind cele mai bune din meci.