Steaua intră în grupa 7-9SportPictures.eu
29 Apr 2014

Steaua intră în grupa 7-9

Steaua a reuşit să câştige lupta cu CSM Bucureşti din play-out-ul Ligii Naţionale masculine la handbal, învingând categoric în partida decisivă de luni, 28 aprilie, cu scorul de 35-28, la pauză 19-10, şi calificându-se astfel cu scorul general de 2-1, în turneul pentru locurile 7-9.

După ce cu o zi în urmă steliştii fuseseră egalaţi la general, pierzând acasă meciul 2 cu scorul de 22-25 (13-12 la pauză), în decisiv ei au intrat foarte concentraţi pe teren şi s-au distanţat rapid pe tabelă, oaspeţii înscriind un singur gol până în minutul 10, scor 7-1! Ionuţ Georgescu a fost artizanul jocului eficient prestat de handbaliştii de la Steaua, care au continuat recitalul ofensiv, 12-5 în minutul 16, 16-7 în minutul 23, 18-8 în minutul 27 şi 19-10 după 30 de minute.

În a doua repriză, la scorul de 24-11 în minutul 36, CSM-ul a avut o tresărire de orgoliu şi handbaliştii oaspeţi au marcat de trei ori la rând, fără să primească vreun gol. apoi la 16-26, au înscris de patru ori la rând, punând presiune pe adversarii lor. A fost însă mult prea târziu pentru a întoarce rezultatul, scorul final fiind 35-28 pentru Steaua.

Cel mai bun jucător al partidei a fost Ionuţ Georgescu, autorul a nu mai puţin de 10 goluri!

Steaua va participa aşadar în turneul pentru locurile 7-9, alături de HCM Baia Mare (care s-a calificat cu 2-0 la general, după ce a câştigat şi jocul doi în compania formaţiei CS Bucovina Suceava, scor 34-26, la pauză 17-14), şi de U Poli Timişoara (calificată şi ea în dauna formaţiei CS Caraş Severin, după o victorie în deplasare şi un egal pe teren propriu, 25-25 în ultimul joc).

Partidele se vor desfăşura în sistem tur-retur, fiecare cu fiecare, în zilele de 1,4,14,17,21 şi 24 mai.

În turneul pentru locurile 10-12 se vor întâlni învinsele din play-out-ul eliminatoriu, CSM Bucureşti, CS Bucovina Suceava şi CS Caraş Severin.