powered by Samurai Sports
România, învinsă de Samoa, la BucureștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Nov 2022

România, învinsă de Samoa, la București

Naționala de rugby a României a pierdut ultimul meci test al lunii noiembrie, fiind învinsă de Samoa cu 22-0 (22-0), toate punctele întâlnirii fiind marcate în prima repriză.

Stejarii au început bine meciul disputat pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, punând presiune pe apărarea samoană încă din primele minute. În minutul 3, România intră pentru prima dată în 22-ul advers, cu o tușă la linia de 22, urmată de o grămadă ordonată, Surugiu scoțând repede balonul, însă adversarii din Sudul Pacificului se apără foate bine. Două minute mai târziu aceștia pun primele puncte pe tabelă, în urma unui contraatac rapid, pornit din propriu 22. UJ Seuteni sprintează printre apărătorii români, îi pasează lui Danny Toala, venit la susținere, acesta îl vede pe Alapati Leiua, care, la rândul lui, îl remarcă foarte bine pe Seuteni, acesta culcând balonul în terenul de țintă. Toala transformă pentru 7-0.

Samoa mărește ecartul în minutul 12 când Toala transformă cu precizie o lovitură de pedeapsă, 10-0. Diferența se mărește tot mai mult, după ce Alapati Leiua trage doi apărători pe el și îi pasează lui Taleni Seu care marcheză un eseu la colt, cu Boldor și Surugiu după el. Transformă Toala, 17-0 în minutul 14.

Stejarii nu renunță la luptă, atacă, însă greșelile făcute în apropierea terenului de țintă și nesincronizările între jucători fac ca toate șansele de a marca să nu se concretizeze în puncte. Mai mult, cei care punctează din nou sunt adversarii, Jeff Toomaga-Allen culcând pentru a treia oară balonul în terenul de țintă, 22-0. România termină prima repriză în atac, însă fără puncte pe tabelă, după o nouă tușă pierdută pe repunerea noastră.

Repriza secundă începe cu același joc în forță și viteză al samoanilor, care reușesc un nou eseu, anulat însă de arbitrul întâlnirii pe motiv de paravan. România intră din nou în 22-ul advers și forțează eseul, însă șarja lui Dragoș Ser este oprită de apărătorii adverși, la fel cum se întâmplă și cu pătrunderile lui Kamil Sobota sau Florian Roșu. Jocul se desfășoară minute bune în terenul oaspeților, însă fără a concretiza momentele bune în puncte pe tabelă. În ultimul minut de joc, Samoa mai marchează un eseu, anulat și acesta de centralul partidei, 22-0, scor final.

România pierde astfel ultim meci test al lunii noiembrie, având astfel o victorie cu Chile, 30-23 și două înfrângeri, cu Uruguay, 21-16 și Samoa, 22-0.

România pentru Samoa
1. Vasile Balan (CSA Steaua), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), 3. Victor Leon (Colomiers), 4. Florian Roșu (CSM Știința Baia Mare), 5. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 6. Mihai Macovei C (RC Bassin D’Arcachon), 7. Dragoș Ser (CSA Steaua), 8. Cristi Chirica (RCHCC), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Tudor Boldor (CS Dinamo), 11. Atila Septar (RC Toulon), 12. Fonovai Tangimana (CSA Steaua), 13. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 14. Nicolas Onuțu (CS Vienne), 15. Sioeli Lama (CSA Steaua)

Rezerve: 16. Tudor Butnariu (CSA Steaua), 17. Alexandru Savin (CSA Steaua), 18. Gheorghe Gajion (Stade Montois), 19. Johan Van Heerden (CS Dinamo), 20. Kamil Sobota (CSA Steaua), 21. Gabriel Rupanu (SCM USV Timișoara), 22. Vlăduț Popa (CSA Steaua), 23. Alexandru Bucur (SCM USV Timișoara)

Staff: Andy Robinson – antrenor principal, Stevie Scott – antrenor înaintare, Sosene Anesi – antrenor treisferturi, David Ellis – antrenor apărare, Horațiu Bărgăunaș – antrenor, Florin Tașcă – preparator fizic, Daniel Carpo – preparator fizic, Dan Crîngu Wanya – medic, Marius Todosi – kinetoterapeut, Constantin Sandu – kinetoterapeut, David Popa – analist video, Iustin Ilioiu – manager lot

sursa: rugbyromania.ro