powered by Samurai Sports
CS Dinamo câștigă Cupa RomânieiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Apr 2024

CS Dinamo câștigă Cupa României

CS Dinamo a câștigat astăzi Cupa României, învingând în finala disputată pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf pe SCM USV Timișoara, cu 18-11 (6-8). Alb-roșii reușesc astfel eventul în sezonul 2023, ei câștigând și campionatul, după o finală cu CSM Știința Baia Mare.

Primele minute ale meciului au adus un joc de tatonare din partea celor două echipe, cu baloane lungi, fiecare încercând să bată apărarea adversă. În minutul 7, timișorenii au o tușă în 22-ul dinamovist, reușesc mai multe puncte de fixare, iar arbitrul Alexandru Ionescu sancționează apărarea dinamovistă, dictând o lovitură de pedeapsă. Daniel Plai pune primele puncte pe tabelă, 3-0 pentru Timișoara. Dinamo revine imediat și obține la rându-i o tușă în 22-ul bănățean, molul începe să ruleze, însă se oprește în apărarea adversă.

În minutul 17, după mai multe puncte de fixare în 22-ul lui Dinamo, Gabriel Rupanu scoate la Daniel Plai, care îi dă o pasă sărită lui Tevita Manumua, acesta plonjând în terenul de țintă.8-0. Plai nu reușește transformarea, balonul șutat de el lovind butul stâng.
Dinamo pune presiune și reușește să reducă din diferență, dintr-o penalitate transformată de Williams Jondre, 8-3, minutul 20.

În minutul 30, Dinamo își trece în cont cea mai mare șansă de a marca eseu din această primă parte. După o tușă la 5 metri de terenul de țintă, Johan Van Heerden prinde, îi pasează lui Etienne Terblache, acesta lui Mihai Graure, care îl vede pe Marcel Rusu, care plonjează în terenul de țintă. După consultările dintre arbitrul central și cel video, se consideră că Rusu a culcat balonul pe brațul adversarului, astfel scorul rămâne 8-3. Dinamo își menține presiunea și reduce ecartul, după o nouă penalitate transformată de Jondre, 8-6, scorul pauzei.

Repriza a doua începe la fel ca prima, cu Timișoara punctând dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Plai, 11-6. Dinamo rămâne aproape, Jondre punctând și el dintr-o penalitate, 11-9, după care preia pentru prima dată conducerea în acest meci, tot prin Jondre, care mai transformă o penalitate, 12-11, minutul 55. Dinamo pune presiune, joacă pragmatic și mai pune trei puncte pe tabelă, 15-11. În minutul 63, Timișoara rămâne în inferioritate numerică după ce Aleksandre Kalmakhelidze vede cartonașul galben, iar Dinamo are posibilitatea să mărească ecartul după ce arbitrul dictează și o lovitură de pedeapsă, Jondre însă ratează. Bucureștenii mențin presiunea, Timișoara greșește în apărare și este penalizată cu o lovitură de pedeapsă, Jondre trimițând de această dată printre bețe, 18-11. Timișoara pune presiune forțând eseul și mută jocul minute bune în 22-ul advers. Dinamo rămâne în 14 jucători, după ce Neacșu vede și el cartonașul galben. Timișoara termină meciul atacând, însă nu reușește să marcheze. Finalul de meci aduce victoria echipei CS Dinamo.