Rio 2016
Rio 2016: Surpriză imensă provocată de Adrian CrișanAFP / Mediafax Foto
08 Aug 2016

Rio 2016: Surpriză imensă provocată de Adrian Crișan

Diferența din clasamentul ITTF nu a fost vizibilă în partida din turul 3 al probei masculine dintre Adrian Crișan, locul 90 ITTF, și sud-coreeanul Sangsu Lee, locul 16 ITTF, unul dintre favoriții competiției. La capătul unei partide de 53 de minute în care a dat tot ce știe mai bine, tricolorul în vârstă de 36 de ani l-a eliminat în set decisiv pe adversarul său mult mai bine cotat.

Adrian a stat aproape de adversarul său și a împărțit cu acesta primele două seturi, ambele câștigate la limită, însă asiaticul a preluat inițiativa și s-a detașat apoi la 3-1. Nemaiavând ce pierde, Adrian s-a dezlănțuit și a reușit trei seturi de senzație și a tranșat victoria cu scorul de 4-3 (11-9, 11-13, 11-5, 12-10, 10-12, 6-11, 11-13). După ce s-a depășit în partida cu Sangsu Lee, în această noapte la ora 3:30 Adrian va încerca imposibilul în optimile de finală contra unui alt adversar de calibru, chinezul Jike Zhang, locul 4 ITTF.

Tot în turul 3, dar al competiției feminine de simplu, Daniela Dodean Monteiro, locul 58 ITTF, a fost eliminată de japoneza Ai Fukuhara, locul 8 ITTF, cu 4-0 (11-5, 11-6, 11-4, 11-1) după 18 minute de joc.