Rezultatele etapei a 5-a din DNSRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Apr 2015

Rezultatele etapei a 5-a din DNS

Divizia Națională Seniori la rugby a programat la sfârșitul săptămânii trecute a cincea etapă a sezonului regulat.

Dupa o partida extrem de spectaculoasa in care s-au marcat noua eseuri, CSM U23 Bucuresti s-a impus la Suceava cu rezultatul de 40-34 in fata gazdelor, CSM Bucovina. A fost si un duel intre pilierul sucevenilor Scolobiuc, respectiv fundasul bucurestenilor Fahiua in ceea ce priveste marcarea punctelor, pe care jucatorul tongan a castigat-o la limita cu trei eseuri si cinci transformari fata de un eseu, doua transformari si cinci penalitati trecute in contul suceveanului. Bucovina Suceava a condus ostilitatile pana in minutul 20 conducand cu 9-5, trei penalitati Scolobiuc, un eseu a lui Ivan de partea bucurestenilor, dupa care vizitatorii au trecut in avantaj si s-au desprins la un ecart de zece puncte. Fahiua a fost evidentiatul acestei perioade de timp din prima repriza cand tonganul a marcat doua eseuri pe care le-a transformat, apoi inainte de pauza incercarea lui Stefaroi transformata de Scolobiuc a trimis cele doua echipe la vestiare cu o diferenta de trei puncte in favoarea oaspetilor. Imediat dupa reluare Scolobiuc a egalat, dar eseul lui Tongia transformat de Fahiua i-a adus din nou in avantaj pe bucuresteni, un avanataj care in ciuda deselor modificari ale tabelei de marcaj s-a mentinut pana la final. Pe lista marcatorilor in repriza secunda si-au trecut numele, Nichiforiuc cu un eseu si Scolobiuc cu alte trei penalitatii, ambii de la Bucovina Suceava respectiv Taufui o incercare, Fahiua doua finalizari in terenul de tinta si tot atea transformari pentru CSM U 23 Bucuresti.

Desi se anunta drept o partida de mare lupta, intalnirea dintre Stiinta Petrosani si Poli Unirea Iasi, s-a incheiat cu victoria fara emotii a studentilor din Copou, rezultat 46-3. Elevii lui Iulian Iftenie au inceput in tromba, dupa numai noua minute iesenii conducand cu 14-0, apoi scorul a inceput sa ia proportii pana la pauza cand tabela de marcaj indica rezultatul de 24-3 in favoarea vizitatorilor. Bonusul ofensiv a venit la jumatatea partii secunde in care petrosenenii nu au reusit sa marcheze niciun punct, Barbu, autorul unei penalitati in prima repriza, ratand alte doua tentative de tinta, pe fondul unui joc dominat clar de Poli Iasi, mai atenta si mai sigura atat in faza de atac cat si in cea defensiva. Pentru invingatori Plai a marcat un eseu, trei transformari si doua lovituri de pedeapsa, Paslaru doua eseuri, Nita, Vaman si Fanariu cate o incercare iar Bors doua transformari, punctele primei victorii ale Politehincii Iasi in acest sezon si nu oricum, in deplasare si cu punct bonus ofensiv.

RCM Galati a castigat pe propriul teren partida cu Stejarul Buzau, echipa de la malul Dunarii a contabilizat astfel cea de-a treia victorie stagionala si prima cu punct bonus ofensiv. Initiativa a apartinut gazdelor pe toata durata partidei, dovada fiind si cele sase eseuri marcate din care doar doua transformate de Partenie care insa a ratat de patru ori, diferenta de scor putand fi mult mai consistenta. Carabet a deschis scorul cu o incercare, Caloian a avut sansa de a reduce diferenta dar buzoianul a ratat o tentativa de tinta si RCM Galati s-a desprins la 10-0 dupa numai 12 minute de joc printr-un nou eseu semnat de Misin. Ureche si-a incercat sansa din fata butului gazdelor in minutul 18 si a adus primele puncte pentru oaspeti dar scorul pauzei avea sa fie 17-3 dupa eseul lui Branza si transformarea lui Partenie, galatenii dupa numai 40 de minute fiind aproape de bonificatia ofensiva. Dupa pauza, Stejarul Buzau a marcat prima incercare  prin Ureche, dar galatenii, intre minutele 52 si 71, au finalizat de trei ori in terenul de tinta al vizitatorilor prin Misin, dubla personala, Buduian si Danila, asigurandu-si o victorie fara emotii. Ultimele puncte le-au marcat elevii lui Costica Mersoiu prin Ureche care a realizat si el dubla personala, un eseu transformat de Caloian chiar inainte de ultimul fluier al arbitrului.

CS Navodari a intalnit pe Steaua U23 Bucuresti, la debutul, practic, al echipei secunde a militarilor in acest sezon in esalonul secund, navodarenii in calitate de gazde impunandu-se cu rezultatul de 20-8. Au fost doua reprize diferite din punct de vedere al desfasurarii evenimentelor din teren, cu o prima parte in care bucurestenii au condus si pentru ca Trandafir a ratat trei penalitati, respectiv o a doua care a adus victoria gazdelor. Lazar a deschis scorul din lovitura de pedeapsa iar Trandafir a egalat, scorul de 3-3 mentinandu-se pana in minutul 23 cand Cosereanu a semnat primul eseu al partidei, Steaua U23 intrand la pauza in avantaj chiar daca Berkesz a vazut cartonasul galben. La revenirea de la cabine Dumitru a fost trimis pe banca pedepselor, acest lucru insa nu l-a impiedicat pe Trandafir sa reduca diferenta din lovitura de pedeapsa, iar apoi eseul lui Ogea transformat de aceeasi uvertura a gazdelor sa aduca pe CS Navodari pentru prima data in avantaj. In ultimele minute militarii au ramas din nou in inferioritate, Cosereanu a vazut cartonasul galben, iar incercarea lui Istrate transformata de Trandafir a fost decisiva pentru o victorie a echipei de la malul marii care vine sa continue linia pozitiva inceputa etapa trecuta la Iasi.

RC Barlad a castigat in deplasare la Arad cu 26-3 si ramane neinvinsa, cum CSM U23 Bucuresti nu puncteaza in clasament, elevii lui Ioan Harnagea sunt astfel liderii esalonului secund. Partida a inceput cu o lovitura de pedeapsa concretizata de specialistul aradenilor, Puscasu , insa reusita acestuia din minutul 7 avea sa fie singura pentru CSU AV Arad pana la ultimul fluier la arbitrului. Practic gazdele au condus pana in minutul 13 cand Andrei a marcat prima incercare a jocului, sase minute mai tarziu Constatin fiind cel care a batut defensiva gazdelor, ambele reusite fiind transformate de Ibanescu. Cu un avantaj de 14-3 dupa primele 40 de minute barladenii au fortat obtinerea bonusului ofensiv si in minutul 45 Constantin s-a aflat din nou la finalizare, reusita tansformata de Ibanescu, pentru indeplinirea obiectivului, insa oaspetii au fost nevoiti sa lupte pana la final. In minutul 65 Curca a vazut caronasul galben si se parea ca sansele celor de la RC Barlad pentru marcarea unui nou eseu au scazut, dar in ultimul minut Borcea a fost cel care a facut posibila contabilizarea celor cinci puncte in clasament.