Potaissa duce confruntarea cu Dinamo în decisivSportPictures.eu
29 Apr 2014

Potaissa duce confruntarea cu Dinamo în decisiv

În cea de-a doua partidă a fazei eliminatorii a play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin, Potaissa Turda a învins pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 28-22, la pauză 11-13, restabilind astfel egalitatea la general, după ce pe 24 aprilie dinamoviştii câştigaseră primul meci cu 31-29.

Gazdele au câştigat după o întâlnire cu emoţii, partida disputată luni, 28 aprilie, în sala Gheorghe Bariţiu din Turda. Cu o apărare avansată, ca şi în partea secundă a întâlnirii de la Bucureşti, handbalistii din Turda au început bine şi în minutul 20 conduceau cu patru goluri diferenţă pe tabela de marcaj, 11-7. In ultimele zece minute ale primei reprize, odată cu intrarea extremei dreapta Niţă, jocul dinamoviştilor s-a schimbat radical, aceştia reuşind să întoarcă rezultatul, înscriind 6 goluri fără a mai primi vreunul, astfel că, după 30 de minute tabela arăta scorul de 11-13!

După pauză, gazdele au revenit în joc şi la şapte minute de la reluare Potaissa reuşea să egalaze scorul la 15. S-a mers apoi „cap la cap” până în minutul 50, când, la scorul de 22-22, Potaissa a repetat în oglindă scenariul primei reprize, înscriind de 6 ori consecutiv, fără a permite oaspeţilor să schimbe tabela. S-a terminat aşadar 28-22 şi, cu scorul de 1-1 la general, s-a intrat în pregătirea meciului decisiv pentru calificarea între primele trei echipe ale campionatului, meci ce va avea loc tot la Turda, marţi 29 aprilie, de la ora 18, şi va fi transmis în direct de postul DigiSport 2.