Partidă fără mizăSportPictures.eu
14 Mar 2014

Partidă fără miză

Desfăşurat vineri 14 martie, primul meci al ultimei etape din Liga Naţională de handbal feminin (sezonul regulat), le-a adus faţă în faţă pe ocupanta locului 2, Corona Braşov, şi pe cea de pe locul 6, HC Zalău, ambele formaţii scăpate de grija unui loc în play-off, diferenţa dintre ele şi următoarele clasate fiind suficientă pentru o ultimă partidă fără emoţii şi miză.

Aceste aspecte s-au regăsit şi în formulele de start ale celor două echipe, Corona fără 3 titulare şi Zalăul fără 5, rulând jucătoare care în mod normal făceau parte din ,,tabăra’’ rezervelor. Gazdele au început bine partida şi s-au distanţat la 5 goluri încă din minutul 7, diferenţă ce nu a putut fi combătută de zălăuance decât în ceea ce priveste proporţia, pauza găsindu-le pe brașovence la conducere, cu scorul de 14-12. După reluare se părea că Zalăul e pe cai mari reuşind să se apropie la un singur gol, însă a fost doar un foc de paie, Corona înscriind de 6 ori consecutiv şi punând capăt semnelor de întrebare. În continuare nu au existat emoţii, până la final tabela consemnând chiar şi 8 goluri diferenţă pentru favorite, scorul final rămânând totuşi la proporţii rezonabile, 28-23 pentru gazde.

Cu acest rezultat, ambele echipe şi-au stabilit şi adversarele din play-off, Corona de pe locul doi urmând să întâlnească pe U Jolidon Cluj, iar Zalăul, de pe ultimul loc calificant, având o misiune mult mai dificilă în confruntările cu liderul HCM Baia Mare.