O gură de oxigenSportPictures.eu
01 Sep 2014

O gură de oxigen

Oțelul a reușit să obțină prima victorie în acest campionat, pe teren propriu contra unei nou-promovate al cărei obiectiv este similar cu cel al gălățenilor: evitarea retrogradării. Rapid a venit pe malul Dunării după ce a primit vizita Astrei sub podul Grant, meci pierdut de elevii lui Ganea.

Oțelul deschide repede scorul, în minutul 8, când Stelian Cucu îl lansează pe Cristea cu o pasă de 40 de metri în zona centrală a defensivei giuleștene și după o preluare perfectă, șutează fără speranță pentru Bornescu. Egalarea putea surveni zece minute mai târziu, dar Pancu, a cărui prestație nu poate fi decât salutată, a reluat din întoarcere din mijlocul careului, dar mingea a trecut pe lângă bara din stânga porții lui Plopeanu.

După pauză, Cristi Cristea este la capătul unei centrări cu efect de pe partea stângă și reia spectaculos din voleu balonul, care se duce în dreapta lui Bornescu și intră în plasă. Rapidiștii obțin o șansă de a reveni pe tabelă după eliminarea lui Avdic pentru un fault la Vali Negru, însă nu au forța de a concretiza avantajul numeric. Mai mult, cei care au ultima șansă de a marca în această partidă au fost tot gazdele, prin Zaharia, al cărui șut din interiorul careului a fost parat de Bornescu.

Se termină Oțelul – Rapid 2-0 (1-0), cele două echipe fiind la egalitate de puncte, 5, dar despărțite de golaveraj.

Oţelul (antrenor Michael Weiss): Plopeanu - Cojoc, Sipovic, Măruș, Murgoci - S. Cucu, Milea (min. 58 Adăscăliței) - Zaharia, Cristea (min. 73 Ciftci), Avdic – Tudorie (min. 79 Moglan)

Rapid (antrenor Ionel Ganea): Bornescu - Savin, Mera, Tânc, Al. Iacob - Negru, Săndulescu (min. 54 Ciolacu) - L. Buş, Dică, Coman (min. 63 Martin) – Pancu (min. 69 Roșu)