Superliga: Bătrâna Doamnă trimite Politehnica Iași pe ultimul locAlexandra Fechete / SportPictures.eu
28 Apr 2024

Superliga: Bătrâna Doamnă trimite Politehnica Iași pe ultimul loc

Politehnica Iași face un pas greșit ce o poate costa menținerea în Superliga. UTA pleacă cu toate punctele din Copou la capătul unui meci în care a fost echipa mai concretă.

Prima parte a jocului nu a avut faze de poartă importante. Omondi (min. 18) vizează buturile apărate de Lung junior cu un șut de la 20 de metri ce ratează de puțin ținta, iar la cealaltă poartă Marchioni (min. 23) prinde cadrul porții cu o execuție de la 30 de metri, dar Iacob reține fără probleme. Goalkeeper-ul arădenilor are o intervenție cu piciorul, în stilul portarilor de handbal, în minutul 40 în urma unui corner bătut înșelător în careul mic și tabela rămâne neschimbată la intrarea la cabine.

Partea a doua aduce o creștere a presiunii puse de Bătrâna Doamnă și după ce Rareș Pop ratează o ocazie imensă în minutul 59, șut din mijlocul careului deviat în corner de Ispas, Ezekiel deschide scorul în minutul 62. Rareș Pop driblează subtil doi adversari în marginea careului și trimite un șut cu șpițul la 6 metri pentru reluarea lui Ezekiel la care Lung junior rămâne fără replică. Ieșenii au fost aproape de a primi un penalty în minutul 70 la un presupus henț văzut de arbitrul Andrei Chivulete, însă reluările l-au edificat că balonul l-a lovit în cap pe Mihai și a revenit asupra deciziei inițiale. În schimb, Luckassen face 2-0 pentru oaspeți în minutul 84 după o pasă în adâncime deviată decisiv de Ezekiel, care l-a lăsat singur cu Lung junior și cu un șut plasat la colțul lung a stabilit scorul final.

Înfrângerea coboară Politehnica Iași până pe ultima poziție cu 21 de puncte, în timp ce UTA revine la conducerea play-out-ului cu 34 de puncte.

Politehnica Iași - UTA 0-2 (0-0)

Au marcat: Ezekiel (min. 62), Luckassen (min. 87)

Vezi statistica meciului aici.

Politehnica Iași (antrenor Tony Da Silva): S. Lung jr - Todoroski, F. Ilie, Bouhenna, R. Ispas (min. 64 Allanzinho) - A. Roman, M. Bordeianu, Marchioni (min. 79 Jatoba), Ştefanovici – Sg. Buş (min. 64 Harrison), Bettaieb (min. 72 Kabran)

UTA (antrenor Mircea Rednic): Fl. Iacob – Diogo Rodrigues (min. 46 Căpuşă), Conte, Stolnik, K. Lawrence (min. 56 Ezekiel) – Micovschi (min. 56 Trif), C. Mihai, Vulturar (min. 77 A. Lopez) - R. Pop (min. 72 Stahl), Luckassen, Omondi