Ne-a bătut LetoniaOvidiu Dumitru Matiu / Mediafax Foto
17 Aug 2014

Ne-a bătut Letonia

Echipa națională masculină de baschet a României, pregătită de antrenorul Marcel Țenter, a pierdut primul joc în cadrul grupei preliminare pentru Campionatul European care va avea loc în anul 2015.

Baschetbaliștii noștri au fost învinși de Letonia, în deplasare, cu scorul de 88-65. Rezultatul pare destul de sever, mai ales dacă judecăm după cum s-au desfășurat lucrurile în prima jumătate a meciului. Tricolorii i-au ținut în șah pe baltici, la pauza mare gazdele având un ecart minim pe tabela de marcaj, 36-35. Totul s-a rupt însă în sfertul al treilea, pe care gazdele l-au dominat și au luat un avans confortabil, de 10 puncte.

Cel mai eficient jucător al nostru a fost Vlad Moldoveanu, marcator a 17 puncte, secondat de Silvășan, 13 puncte, și Guțoaia, 11 puncte.

Letonia este prima în clasament, cu 6 puncte, urmată de România, la o lungime distanță.