Liga 2: Punct final pentru sezonul regulatFlaviu Buboi / SportPictures.eu
13 Mar 2022

Liga 2: Punct final pentru sezonul regulat

Astăzi s-a disputat la Cluj-Napoca ultima partidă a rundei a 19-a a Ligii 2 și implicit s-a pus punct sezonului regulat. Meciul dintre Universitatea Cluj și Dunărea Călărași nu a avut impact decât asupra podiumului competiției, succesul obținut de „șepcile roșii” urcându-i pe locul 2, cel ce aduce promovarea directă.

Elevii lui Erik Lincar nu au avut emoții în fața unei formații care pare a fi condamnată la retrogradare, golurile înscrise de Tescan în minutul 5 și Valentin Alexandru în minutul 29 au clarificat soarta partidei. Hofman a stabilit scorul final 3-0 în minutul 75, iar până la final arbitra Iuliana Elena Demetrescu a ieșit de două ori în evidență. Prima dată în minutul 83 când le-a refuzat oaspeților un penalty la intrarea lui Gugu la Moise, apoi în minutele de prelungiri l-a eliminat pe Teodor Popa cu un al doilea cartonaș galben acordat prea ușor călărășeanului.

Iată programul etapei a 19-a:

Joi, 10 martie

Unirea Constanța – Petrolul Ploiești  2-3 (1-2)

Sâmbătă, 12 martie

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr  1-0 (0-0)

FK Csikszereda – FC Brașov Steagul Renaște  1-1 (1-1)

Dacia Unirea Brăila – Unirea Dej  0-1 (0-0)

FC Buzău – Concordia Chiajna  0-1 (0-1)

Metaloglobus București – CSA Steaua București  1-3 (1-1)

Politehnica Iași – Astra Giurgiu  3-1 (1-0)

SSU Politehnica Timișoara – FC Hermannstadt  1-2 (1-1)

Unirea Slobozia – Ripensia Timișoara  1-0 (1-0)

Duminică, 13 martie

Universitatea Cluj – Dunărea Călărași  3-0 (2-0)