LNHM: Steaua pleacă cu punct de pe litoralRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Dec 2019

LNHM: Steaua pleacă cu punct de pe litoral

Ultima etapă a turului Ligii Zimbrilor a debutat astăzi la Constanța cu partida dintre Dobrogea Sud și CSA Steaua București.

Duelul dintre atacul roș-albaștrilor și defensiva ”delfinilor” s-a încheiat nedecis după ce gazdele au avut un avantaj de 5 goluri, 27:22, cu 11 minute înainte de final. Elevii lui Sandu Iacob au avut un final de meci foarte bun și după ce au dat de multe ori pe parcursul meciului senzația că nu găsesc cheia apărării agresive a gazdelor, în ultimele două minute au înscris de trei ori și au smuls in extremis o remiză ce părea foarte departe la un moment dat.

Omul meciului pentru steliști a fost mereu tânărul Gabi Florea, care a obținut pe secundele de final o aruncare de la 7 metri pe care a transformat-o tot el.

Cele două formații sunt vecine de clasament, Steaua ocupând poziția a 4-a cu 23 de puncte, în timp ce echipa pregătită de Djordje Cirkovic a acumulat 20 de puncte și a urcat pe locul 5 la egalitate cu CSM București. ”Tigrii” vor încheia această rundă cu meciul de pe teren propriu cu Minaur, unul dintre capetele de afiș ale rundei alături de partida de joi dintre CSM Focșani și Dinamo București.