LNHM: Dunărea învinge la scor PotaissaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Sep 2019

LNHM: Dunărea învinge la scor Potaissa

Etapa a 4-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat astăzi cu trei partide în care gazdele și oaspeții și-au împărțit punctele.

CSM București se împiedică din nou pe teren propriu, de această dată ”tigrii” s-au salvat cu un gol înscris în ultimele secunde de Allahkaram Esteki pentru un punct în meciul contra celor de la CSM Focșani după ce în minutul 33 aveau un avans de 5 goluri, scor 16:11. Rezultatul îi menține pe vrânceni pe locul secund al clasamentului la egalitate de puncte cu Minaur și CSA Steaua, dar cu un golaveraj mai bun decât al acestora.

Băimărenii s-au impus fără probleme la Reșița, formație care nu a obținut decât un punct în cele patru etape scurse.

Surpriza etapei a fost consemnată la Călărași, și nu victoria în sine a Dunării în fața Potaissei este surprinzătoare, ci diferența de scor cu care a fost obținută. Elevii lui Sergei Bebeshko au făcut un meci foarte bun în fața turdenilor și au avut în poartă un George Șelaru în zi mare, ceea ce le-a permis să se distanțeze chiar la 11 lungimi, 29:18 cu cinci minute înainte de final.