LNHM: Doar cinci meciuri disputateBogdan Balas / SportPictures.eu
05 Oct 2020

LNHM: Doar cinci meciuri disputate

Cea de-a doua zi a turneului de la Sfântu Gheorghe a fost marcată, din păcate, de o problemă legată de COVID-19. Meciul dintre HC Dobrogea Sud Constanța și CSM Focșani, programat pentru ora 16:30, a fost amânat deoarece unul dintre jucatorii echipei vrâncene este suspect de infectare cu noul virus, iar echipa trebuie să se supună protocolului. Federaţia a decis ca vrâncenii să se testeze, iar dacă rezultatele vor fi negative meciul va fi reprogramat. Dacă echipa din Focșani nu va avea niciun caz confirmat, meciul se va juca marți, iar în cazul în care există vreun jucător pozitiv, este posibil ca meciul să fie câștigat de ”delfini” cu 10:0.

În partidele disputate, Dinamo și Potaissa au trecut la pas de CSM Vaslui, respectiv CSU Suceava, rezultate mult mai strânse fiind înregistrate în celelalte trei partide. CSM București a tranșat în ultimele trei minute soarta partidei cu Dunărea Călărași, buzoienii au tremurat pe finalul meciului cu CSM Făgăraș și s-au impus la limită după ce aveau +7 pe tabelă în minutul 41, iar CSM Reșița a scăpat printre degete o victorie mare contra celor de la Minaur datorită unei perioade de 9 minute în care nu a înscris și le-a permis băimărenilor să întoarcă scorul de la 17:18 la 22:18.