LNHF: Estul învinge Vestul în meciurile de clasamentPaul Ursachi / SportPictures.eu
27 Mai 2017

LNHF: Estul învinge Vestul în meciurile de clasament

După ce ieri s-au aflat echipele care vor evolua în ediția viitoare a campionatului Ligii Naționale, acestea fiind Unirea Slobozia și Danubius Galați, astăzi în sala ”Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe s-au disputat jocuri de clasament între ocupantele locurilor 2 și respectiv 3 încele două serii. Fără a avea vreo miză în afară de a obloji orgoliul rănit de neîndeplinirea obiectivului, partidele au fost câștigate de reprezentantele seriei Est ale Diviziei A.

Dinamo București a dispus de Minaur Baia Mare la trei goluri diferență, aceeași ca aceea înregistrată la pauză. Băimărencele au egalat la 23 pe arcursul reprizei secunde, dar jucătoarele lui Dinamo au avut o serie de cinci goluri consecutive și au rezolvat ecuația câștigatoarei.

În cealaltă partidă, HM Buzău s-a desprins de la 9:9 și au condus permanent până la finalul jocului cu CSU Reșița, atunci când tabela indica un avans de 8 goluri pentru buzoience.