LNBM: Succese pentru gazdeMircea Rosca / SportPictures.eu
31 Mar 2018

LNBM: Succese pentru gazde

Victorii pe linie ale gazdelor în cele trei partide disputate astăzi în programul celei de-a doua etape a fazei a doua a campionatului Ligii Naționale de baschet masculin. Campioana U-Banca Transilvania Cluj a avut o misiune mai ușoară în fața celor de la SCM Timișoara în comparație cu partida din ultima etapă a sezonului regulat disputată în urmă cu o săptămână tot în sala ”Horia Demian” și chiar dacă bănățenii s-au apropiat la două posesii cu două minute înainte de final, 88:84, elevii lui Mihai Silvășan au depășit cu maturitate momentul delicat și au terminat cu un avantaj de +9 pe tabelă.

La Oradea, CSM CSU a câștigat toate cele patru sferturi în compania celor de la BCMU FC Argeș Pitești, Pasalic și Mandache fiind cei care au dictat ritmul pentru gazde, în timp ce în singurul meci din grupa locurilor 7-12 Phoenix a făcut diferența în prima repriză contra celor de la Timba, iar în partea a doua s-a mulțumit să o conserve.

Iată programul rundei a 24-a, a doua a fazei secunde:

Vineri, 30 martie

BC CSU Sibiu - CSM Steaua Eximbank  78:76 (21:20, 21:20, 11:21, 25:15)

Sâmbătă, 31 martie

CSM CSU Oradea - BCMU FC Argeș Pitești  77:66 (23:18, 18:16, 23:20, 13:11)

CS Phoenix Galați - BC Timba Timișoara  80:70 (21:18, 28:20, 18:18, 13:14)

U-Banca Transilvania Cluj - BC SCM Timișoara  98:89 (27:21, 22:25, 21:16, 25:27)

Duminică, 1 aprilie

SCMU Craiova - CS Politehnica Iași

Prin retragerea echipei BC Mureș Tg. Mureș din campionat, CS Dinamo București stă.