powered by Team Sales
"Italienii", titulari în Europa LeagueAlexandru Hojda / Mediafax Foto
18 Feb 2016

"Italienii", titulari în Europa League

Astăzi, în prima manșă a 16-imilor Europa League, în echipele italiene au fost titularizați trei internaționali români. Ciprian Tătărușanu a apărat poarta Fiorentinei în egalul de acasă cu Tottenham, 1-1, fiind învins doar din penalty.

Vlad Chiricheș a fost fundaș central pentru Napoli, în înfrângerea echipei sale, 0-1 în deplasare pe terenul spaniolilor de la Villareal.

Lazio Roma a remizat în deplasare, 1-1 pe terenul turcilor de la Galatasaray. Rezultatul partidei a fost stabilit încă de la pauză, iar în distribuția defensivă a romanilor, pe post de fundaș stânga, s-a regăsit și Ștefan Radu.

Șahtior Donețk a terminat la egalitate, 0-0, pe teren propriu, împotriva germanilor de la Schalke. Meciul a fost foarte echilibrat, la formația gazdă, antrenată de românul Mircea Lucescu, resimțindu-se din plin plecarea lui Alex Teixeira, care s-a transferat în China, în această pauză competițională. Șahtior și handicapul că nu a început, deocamdată, campionatul intern, în timp ce Schalke a evoluat în meciuri oficiale încă din luna ianuarie.

Returul celor patru întâlniri este programat peste o săptămână.