Încă un hop trecut pentru titluSportPictures.eu
22 Mai 2014

Încă un hop trecut pentru titlu

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a învins joi 22 mai pe teren propriu, formaţia Potaissa Turda, cu scorul de 35-28, la pauză18-11, într-un meci contând pentru etapa a 5-a din turneul "Final 3" al Ligii Naţionale.

Elevii lui Zvonko Sundovski au reuşit să se desprindă încă din primele minute şi apoi au controlat jocul de la un capăt la celălalt. În minutul 26 al primei părţi s-a înregistrat cea mai mare diferenţă a meciului, scor 17-6, în favoarea "marinarilor" care au intrat la cabine cu un avantaj de 7 goluri, scor 18-11.

După reluare turdenii au redus din diferenţă, în timp ce constănţenii nu au izbutit să-l învingă pe portarul Varo în primele 4 minute. A fost 19-16 (min.34), 28-21 (min. 48) şi 30-22 (min.50).

Constănţenii s-au impus în final cu scorul de 35-28 şi aşteaptă confruntarea cu Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău, ultimul act din faza secundă a play-off-ului, partidă care va decide campioana acestui sezon.

De la învingători, Criciotoiu şi Buricea au fost de neoprit, în timp ce, de cealaltă parte, Mureşan şi-a dovedit valoarea, trăgând practic echipa după el.

În primele patru etape s-au înregistrat rezultatele:

HCM Constanţa - Ştiinţa Bacău 27-18 (12-10),

Potaissa Turda - HCM Constanţa 31-33 (16-20),

Ştiinţa Bacău - Potaissa Turda 32-28 (17-13)

Potaissa Turda - Ştiinţa Bacău 28-29 (13-15).

Meciul decisiv va avea loc duminică, 25 mai, de la ora 18.45, şi va putea fi urmărit live pe canalul TV DigiSport2.