Încă trei paşi până în Qatar
08 Ian 2014

România a continuat în această seară şirul victoriilor în drumul spre Campionatul Mondial de handbal masculin ce va avea loc în anul 2015 (17 ianuarie-1 februarie) în Qatar, încheind cu un nou succes al cincilea meci din cadrul grupei a 2-a de calificare.

De data aceasta echipa Italiei a fost cea care s-a recunoscut învinsă, scorul final de 34-29 (la pauză 20-13) consimţind o superioritate a echipei noastre care nu a stat sub semnul îndoielii decât in prima parte a meciului. Până în minutul 15 oaspeţii au jucat de la egal la egal cu tricolorii, reuşind chiar să conducă în două rânduri, minutul 10 (6-5) şi minutul 12 (7-6), apoi jucătorii noştri au început să se distanţeze, ducând diferenţa de scor la 7 goluri în finalul primei reprize.

Partea a doua a avut aceleaşi coordonate, diferenţa crescând până la 9 goluri (min 50), pentru ca în ultimele 10 minute pe fondul relaxării şi din cauza schimbărilor făcute pentru a menaja jucătorii în vederea meciului decisiv de sâmbătă, diferenţa să scadă şi tabela să se oprească în final la un 34-29 suficient pentru obiectivul propus.

Marcatorii României au fost Acatrinei 7 goluri, Talas 6, Florea 4, Csepreghi 4, Mihalcea 3, Fenici 3, Şandru 2, Criciotoiu 2, Şimicu 1, Ghiţă 1, Asoltanei 1, în timp ce pentru Italia s-au remarcat Marocci 6 goluri şi Maione 5.

Aşadar, sâmbătă va avea loc meciul ce va stabili participanta la barajul pentru obţinerea biletelor spre Campionatul Mondial, echipa noastră întâlnind în deplasare reprezentativa Slovaciei şi având nevoie de egal, victorie sau înfrângere la mai puţin de 8 goluri pentru a câştiga grupa.

Câştigătoarea fiecăreia dintre cele cinci grupe preliminare din primul tur se va califica în turul secund, play-off, în care au asigurată calificarea directă alte 13 echipe europene.

Meciurile se vor juca în luna iunie, în sistem tur-retur. Câştigătoarele din dubla manşă se vor califica la turneul final.