HCM Constanţa revine în fruntea Ligii NaţionaleSportPictures.eu
30 Ian 2014

HCM Constanţa revine în fruntea Ligii Naţionale

Astăzi s-a disputat ultimul meci al etapei cu numărul 14 din Liga Naţională de handbal masculin, meci amânat acum 4 zile din cauza condiţiilor meteo din ţară. La Constanţa, formaţia care domină handbalul românesc de ani buni, HCM, a primit vizita Ştiinţei Dedeman Bacău, aflată pe locul trei în clasament.

Ambele echipe erau motivate înaintea acestei partide pentru a obţine victoria, constănţenii dorind să revină pe primul loc al clasamentului, în timp ce băcăuanii încercau să se apropie de cele două echipe aflate în frunte, Potaissa Turda şi HCM Constanţa. A rezultat un început de partidă echilibrat, cu oaspeţii rămânând la 1-2 goluri în spatele celor din Constanţa şi se părea că vom asista la un meci de care pe care. Nu a fost să fie, din minutul 25, când scorul era de 12-11, gazdele apăsând pedala de acceleraţie şi distanţându-se la 17-12, scor înregistrat la pauză.

În repriza a doua, constănţenii au forţat doar cât să menţină acest avantaj, cei din Bacău neavând forţa să revină şi să pună presiune în joc. S-a terminat 31-24, rezultat în urma căruia campioana en-titre a revenit pe prima poziţie, cu 38 de puncte, total pe care l-a acumulat şi Potaissa Turda, dar care are un golaveraj mai slab. Ştiinţa Bacău este la şapte puncte distanţă, pe locul 3, diferenţă ce îi oferă doar speranţa unui loc cât mai bun la începerea play-off-ului.