HCM Constanţa pleacă din port cu o victorieSportPictures.eu
09 Feb 2014

HCM Constanţa pleacă din port cu o victorie

HCM Constanţa a debutat cu victorie duminică, 9 februarie, la ora 12:00, în Cupa EHF la handbal masculin, jucând acasă cu formaţia slocavă HC Sporta Hlohovec.

HCM Constanţa - HC Sporta Hlohovec 31 - 22 (17 – 12)

Avantajul constănţenilor a fost faptul că au plecat la drum cu un meci în faţa propriilor suporteri. Minusul a venit din faptul că au intrat în joc fără doi jucători de bază, Marius Sadoveac şi Dalibor Cutura, ambii accidentaţi de curând.

În prima repriză, marinarii au condus aproape în permanenţă, cu o excepţie dată de egalul 9-9, din minutul 17. În partea a doua, s-au detaşat la mai multe goluri, reuşind o frumoasă victorie, du bun augur.

Pentru HCM Constanţa, au evoluat jucătorii: Mihai Popescu - Aleksandar Adzic, Branislav Angelovski, George Buricea (2 goluri), Bogdan Criciotoiu (3), Albert Cristescu (1), Alex Csepreghi (5), Marius Novanc (1), Alex Şimicu (9), Bogdan Şoldanescu, Ramon Şomlea (1), Marius Stavrositu (1), Laurenţiu Toma (8), Predrag Vujadinovic. (Antrenor: Zvonko Sundovski)

Meciul este inclus în programul Grupei D, din care mai fac parte echipa franceză Chambery Savoie şi formaţia germană Fuchse Berlin (au meci seara, de la ora 18:15).

Ai noştri vor disputa următorul meci pe 16 februarie, în deplasare, cu formaţia franceză Chambery Savoie Handball.

Obiectivul anunţat public de HCM Constanţa este acela de a trece de faza grupelor, chiar dacă ar fi o surpriză.