HC Odorhei continuă cursa în Challenge CupSportPictures.eu
24 Feb 2014

HC Odorhei continuă cursa în Challenge Cup

Singura reprezentantă a României la handbal masculin în Challenge Cup, HC Odorhei, a bifat duminică, 23 februarie, o calificare în sferturile de finală ale acestei competiţii, învingând formaţia poloneză Gornic Zabrze cu scorul de 32-28 (la pauză 14-15). Partida a contat pentru returul optimilor de finală, meciul tur fiind de asemenea câştigat de formaţia noastră cu 23-22 (9-9).

Astfel, cu o dublă victorie HC Odorhei s-a calificat între cele mai bune opt echipe ale Cupei Challenge dar nu fara emoţii.

Formaţia din Zabzre a arătat că nu a renunţat nici un moment la calificare şi a reuşit în prima repriză sa ţină  scorul strâns. Ambele echipe au trecut pe rând la conducere, dar niciuna dintre ele nu a reuşit să se distanţeze pe tabelă, la pauză oaspeţii având avantaj de un singur gol (14-15).

În partea a doua gazdele au jucat mai bine, Andrei Mihalcea, Goran Kuzmanoski, şi Gheorghe Irimescu înscriind gol după gol, iar Szabó Levente dând siguranţă apărării prin intervenţiile sale. Treptat handbaliştii din Odorhei s-au distanţat de adversar, păstrând un avantaj de 2-3 goluri în permanenţă, astfel că ultimele minute au adus şi liniştea în tabăra nostră, scorul final fiind HC Odorhei-Gornik Zabzre 32-28.

Marcatori: Majnov 10 (5 din7metri), Mihalcea 9, Kuzmanoski 5, Irimescu 5, Câmpan 2, Feuchtmann 1, respectiv la oaspeţi Tomczak 7, Kubistal 5 (2 din 7 metri), Jurasik 5 (2 din 7 metri), Kuchczynski 4, Kandora 3, Nat 2, Nieospial 2.

HC Odorhei, calificată direct în faza optimilor de finală ale competiţiei, îşi va afla adversara la tragerea la sorţi de marţi, 25 februarie, ce va avea loc la Viena. Partidele din sferturi sînt programate în 15-16 martie, respectiv 22-23 martie.