Rugby
powered by Samurai Sports
Ghindele au terminat pe locul 6 la EsztergomStefan Constantin / SportPictures.eu
10 Iul 2016

Ghindele au terminat pe locul 6 la Esztergom

Naționala de rugby 7 feminin a României a terminat pe locul 6 etapa a doua a Campionatului European de Rugby 7, grupa valorica A, de la Esztergom. În meciul de clasament pentru locurile 5-6, Ghindele au fost învinse de Ungaria cu 17-0. În urma cumulării punctelor obținute în cele două etape ale Campionatului European, România a terminat pe locul 5 in clasamentul general al sezonului 2016.

Calificata in sferturile de finala ale competitiei dupa cele doua victorii obtinute in Grupa, Romania nu a reusit sa tina pasul cu Germania, in fata careia a cedat cu 22-0. In urma acestei infrangeri, Ghindele au jucat pentru locurile 5-8, intalnind intai reprezentativa similara a Israelului. Elevele lui Claudiu Dumitru au invins cu 12-5, calificandu-se pentru trofeul “Plate”, meciul pentru locul 5-6. Insa, Romania a dat peste unul dintre cei mai constanti adversari ai turneului, Ungaria, in fata careia a cedat cu 17-0.

Etapa a fost castigata de Suedia care s-a impus in fata Poloniei cu 25-5, in timp ce bronzul a revenit Germaniei care a trecut de Scotia, 20-12.

sursa: frr.ro