FIBA Europe Cup: Primul sfert a decis învingătoarea la OradeaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Nov 2018

FIBA Europe Cup: Primul sfert a decis învingătoarea la Oradea

CSM CSU Oradea a încheiat seria meciurilor pe teren propriu din cadrul grupei A a FIBA Europe Cup cu o nouă înfrângere, 72:76 (13:23, 18:17, 21:18, 20:18).

Spectatorii veniți în arena ”Antonio Alexe” să-și susțină favoriții în partida contra olandezilor de la ZZ Leiden nu i-au văzut în avantaj pe tabelă decât foarte puțin în primul sfert al jocului, în rest au sperat să-i vadă revenind pe tabelă. Cu un Darius Thompson ”on fire”, autor a 14 puncte, olandezii au încheiat cu un avantaj de 10 puncte, 13:23, ce le-a oferit mai multă lejeritate în exprimare pe parcursul timpului de joc rămas. Chiar dacă au câștigat celelalte trei sferturi ale partidei, orădenii nu au putut anula avantajul echipei oaspete pentru care cei mai buni marcatori au fost Darius Thompson cu 26 de puncte și Maurice Watson cu 21 de puncte, în timp ce din trupa ”leilor” s-au remarcat Giordan Watson cu 16 puncte și Kristopher Richard cu 13 puncte.

De notat este faptul că acesta a fost ultima partidă disputată de Vaidas Kariniauskas în tricoul roș-albastru, lituanianul optând pentru revenirea în țara natală, în schimb, echipa pregătită de Cristian Achim s-a întărit prin aducerea Dragan Zekovic și Pavle Reljic.

Cu 6 puncte din 5 partide, orădenii sunt pe locul 4, ultimul în clasamentul grupei A, fără șanse de a avansa în faza următoare a competiției, ultimul joc urmând a-l disputa în deplasare pe terenul turcilor de la Sakarya BSB.