Emoţii în prima partidăBogdan Danescu / Mediafax Foto
06 Mai 2014

Emoţii în prima partidă

Al treilea meci al primei faze din play-off-ul Ligii Naţionale de handbal feminin le-a pus faţă în faţă pe U Jolidon Cluj, echipă clasată pe locul 5 la finele sezonului regulat şi pe Corona Braşov, echipă cu pretenţii la titlu.

După ce şi-au complicat singure existenţa, braşovencele au reuşit în final să se impună la un singur gol, scorul acestei întâlniri rămânând fixat la 28-29, la pauză 12-18.

În prima repriză calculele hârtiei au fost respectate, şi după avansul de 6 goluri înregistrat la pauză în favoarea oaspetelor, 18-12, se părea că acestea vor defila până la final. De la cabine au apărut însă cu totul alte echipe, gazdele profitând din plin de apatia braşovencelor şi reuşind să egaleze în numai 8 minute, scor 19-19. Apoi s-a mers umăr la umăr până la egal 23, când au intrat pe rol portarii oaspetelor, şi scorul a revenit la valori normale pentru pretenţiile echipelor, 23-27 în minutul 52. Clujencele nu au renunţat la luptă, şi într-un final de foc au reuşit să se apropie la doar un gol, 28-29, la acest scor Denisa Dedu parând două aruncări pe care scria gol, şi împiedicând astfel egalarea.

Cu acest rezultat, Corona mai are nevoie de o victorie acasă, prima oportunitate urmând să o aibă vineri, la ora 18, în sala D.P. Colibaşi din Braşov.