EHF EL: CSA Steaua pierde calificarea în ultimele minute ale returului de la BudapestaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Oct 2022

Returul din Elek Gyula Arena din Budapesta al duelului din turul 2 preliminar al EHF European League dintre CSA Steaua și Ferencvaros a dat speranțe fanilor echipei militare că își vor vedea favoriții evoluând în grupele competiției continentale

. Cu un avans de două goluri obținut săptămâna trecută în Polivalenta din Capitală după ce au condus și cu 7 goluri, elevii lui Ovidiu Mihăilă știau că trebuie să își depășească consistent nivelul de joc din Liga Zimbrilor pentru a putea spera la calificare. Și au făcut acest lucru până pe minutele de final ale partidei. Roș-albaștrii conduceau cu patru goluri, 8:12, în minutul 17 și au intrat la pauză cu +2 pe tabelă, 15:17, pentru ca în partea a doua să reziste presiunii puse de formația maghiară. În minutul 38 refăcuseră avantajul de patru goluri, 18:22, și l-au menținut până în minutul 42, 21:25. Maghiarii au accelerat și au obținut egalarea, 27:27 în minutul 48 și 29:29 patru minute mai târziu, dar finalul le-a aparținut în totalitate. După ce au anulat handicapul din meciul tur, 31:29 în minutul 54, militarii au reușit să mențină diferența până la 33:31 cu 90 de secunde înainte de final. O eroare tehnică a lui Șandru i-a permis lui Debreczeni să majoreze scorul, Milosevici a ratat pentru steliști, iar Balogh a stabilit scorul final, 35:31 (15:17).

Cu scorul general de 66:64, Ferencvaros se califică în faza grupelor, iar CSA Steaua iese din competiție cu capul sus după două partide în care a fost de multe ori net superioară, însă a plătit tribut experienței internaționale mai reduse.

Golurile celor de la CSA Steaua au fost înscrise de Milosevic – 9, Şandru, Popovic – câte 6, Grbovic – 5, Mihalcea, Burlacu – câte 2, Tinkir – un gol.