EHF Champions League: O remiză cât o calificareIonut Buharu / SportPictures.eu
22 Feb 2020

EHF Champions League: O remiză cât o calificare

SCM Râmnicu Vâlcea este aproape de calificarea în sferturile de finală ale EHF Champions League după remiza 28:28 (12:13) înregistrată în această seară la Ljubljana cu RK Krim Mercator.

Învingătoare în manșa tur de la Râmnicu Vâlcea, elevele lui Florentin Pera au avantajul rezultatelor directe și două puncte în plus față de formația slovenă și o victorie în partida din etapa viitoare a grupei a doua principale pe teren propriu contra celor de la IK Sävehof este similară cu ocuparea locului 4 și calificarea în sferturile de finală.

O primă repriză echilibrată, încheiată cu avantaj minim de gazde, a fost urmată de un start de repriză secundă în care acestea s-au distanțat rapid la +4 pe tabelă, 16:12 în minutul 33. Vâlcencele au avut nevoie de numai cinci minute pentru a egala și s-a mers cap la cap până la final, ultimul gol al partidei fiind înscrise de gazde de la 7 metri când mai erau 4 secunde de joc.

Mireya Gonzales a înscris 7 goluri pentru formația din Râmnicu Vâlcea, Elghaoui 6, Lopez Herrero 4, Trifunovic, Da Silva, Liscevic și Norgaard câte 2, Zamfirescu, Florica și Badea câte un gol.

Elevele lui Florentin Pera primesc peste o săptămână vizita celor de la IK Sävehof, ultimul meci din grupă fiind cel de la Györ din 7 martie.

Clasamentul celei de-a doua grupe principale arată astfel:

1. Györi Audi ETO KC                     7              6              1              0              217:168                 13

2. Brest Bretagne Handball              7              6              1              0              217:181                 13

3. Buducnost                                 8              5              0              3              221:209                 10

4. SCM Râmnicu Vâlcea                 8              2              1              5              188:197                 5

5. RK Krim Mercator                       8              1              1              6              195:231                 3

6. IK Sävehof                                  8              1              0              7              187:239                 2