EHF Champions League: Nimic putred în Danemarca pentru „tigroaice”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Oct 2022

EHF Champions League: Nimic putred în Danemarca pentru „tigroaice”

Joc la îndemâna „tigroaicelor” în deplasarea din Danemarca cu Odense Håndbold în etapa a 4-a a grupei A a EHF Champions League.

Elevele lui Adrian Vasile au avut un start de meci fulminant conducând cu 6:0 în minutul 9, însă gazdele au reușit să recupereze până la pauză și să intre cu -3 pe tabelă, scor 13:16. Apropiindu-se la doar două goluri, 14:16 în startul părții secunde, 19:21 în minutul 45 și 22:24 în minutul 52, danezele nu au putut forța mai mult în fața unei echipe în care Cristina Neagu a fost de neoprit și a punctat de 10 ori din 13 aruncări, iar defensiva a fost bloc compact. Până la final, elevele lui Adrian Vasile au gestionat fără probleme avantajul și s-au impus cu 31:27 (16:13), menținându-și invincibilitatea în grupă.

Golurile CSM-ului au fost înscrise de Neagu – 10, Arntzen, Sudakova – câte 4, Zaadi, Dembele – câte 3, Omoregie, Pintea – câte 2, Aune, Niakate, Alivodic – câte un gol.

Etapa viitoare, CSM București va juca pe teren propriu cu ultima clasată, DHK Banik Most.