EHF CL: Victoria calificării matematiceRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Nov 2019

EHF CL: Victoria calificării matematice

CSM București s-a impus și în cel de-al doilea meci contra polonezelor de la MKS Perla Lublin și cu 7 puncte din 4 partide își păstrează primul loc în grupa B a EHF Champions League. Mai mult decât atât, ”tigroaicele” și-au asigurat matematic calificarea în faza grupelor principale, singura necunoscută fiind acum numărul de puncte cu care vor avansa.

În partida din arena Globus din Lublin cel mai important eveniment a fost revenirea pe teren a Cristinei Neagu după accidentarea suferită la finele anului trecut la Campionatul European. Cristina a avut o prestație promițătoare și a reușit să înscrie patru goluri în minutele jucate, unul din 7 metri.

”Tigroaicele” nu au avut probleme în a se impune în fața polonezelor pe care le-au condus cu 9:5 în minutul 15 și 15:9 în minutul 24 pentru a intra la pauză cu un avans de 7 goluri, 17:10. Diferența s-a mărit la jumătatea reprizei secunde, 20:12, și cu cinci minute înainte de final, 27:18, partida încheindu-se cu 28:19 (17:10).

Golurile ”tigroaicelor” au fost marcate de Pintea 7, Grbic 6, Neagu 4, Curea 2, Cvijic 2, Klikovac 2, Moisa 2, Omoregie 2, Torstensson 1.

Elevele lui Adrian Vasile mai au de disputat două jocuri, decisive pentru stabilirea configurației finale a clasamentului. Duminica viitoare vor primi în Sala Polivalentă din Capitală vizita danezelor de la Esbjerg, iar sâmbătă, 16 noiembrie, vor evolua în deplasare cu rusoaicele de la Rostov-Don.

Clasamentul grupei B este următorul:

1. CSM București              4              3              1              0              110:83     7

2. Rostov-Don                   4              2              1              1              114:101   5

3. Team Esbjerg                4              2              0              2              107:106   4

4. MKS Perla Lublin          4              0              0              4              81:122     0

Următoarele partide ale grupei sunt MKS Perla Lublin - Rostov-Don (sâmbătă, 9 noiembrie) și CSM București - Team Esbjerg (duminică, 10 noiembrie).