EHF CL: Aproape de calificarea matematică în ”sferturi”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Feb 2020

EHF CL: Aproape de calificarea matematică în ”sferturi”

CSM București și-a luat revanșa pentru înfrângerea de pe terenul unguroaicelor de la FTC-Rail Cargo Hungaria și a făcut un pas mare pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției cu a treia victorie consecutivă în grupa principală 1 a EHF Champions League.

Meciul din Polivalenta bucureșteană s-a încheiat cu o victorie la trei goluri diferență, 27:24 (16:13), și chiar dacă nu a putut anula înfrângerea usturătoare la 10 goluri din tur le aduce ”tigroaicelor” două puncte esențiale în economia grupei. Elevele lui Adrian Vasile au fost în permanență în control și chiar dacă echipa oaspete a ținut aproape până spre finalul primei reprize, Cristina Neagu și colegele ei au pus distanță de patru lungimi în startul părții secunde, 18:14 în minutul 32, și au reacționat bine atunci când adversarele s-au apropiat la un gol, 23:22 și 25:24.

Neagu a fost cea mai bună marcatoare a ”tigroaicelor” cu 8 goluri, fiind urmată de Cvijic - 7, Lekic - 4, Grbic - 3, Perianu și Pintea - câte 2 și Carmen Martin cu un gol.

Cu 9 puncte în cont, CSM București se poziționează pe locul 4 la egalitate cu primele trei clasate și așteaptă acum rezultatul celorlalte meciuri din antepenultima etapă a grupelor principale în care liderul Metz va evolua în deplasare la Rostov Don, iar ocupanta locului secund Team Esbjerg va primi replica norvegiencelor de la Vipers Kristiansand. O victorie a gazdelor în acest meci le va asigura fetelor noastre confortul unei remize pe teren propriu cu norvegiencele la București în ultima etapă pentru a-și menține locul 4 în grupă indiferent de rezultatul de peste o săptămână de la Metz.

Ierarhia primei grupe principale este următoarea:

1. Metz Handball                           7              3              3              1              203:190                 9

2. Team Esbjerg                            7              4              1              2              194:182                 9

3. Rostov-Don                               7              4              1              2              199:194                 9

4. CSM București                          8              4              1              3              197:200                 9

5. Vipers Kristiansand                    7              2              1              4              200:208                 5

6. FTC-Rail Cargo Hungaria           8              1              1              6              218:237                 3