Dinamo, pe valSportPictures.eu
30 Aug 2014

Dinamo, pe val

”Câinii roșii” mențin ritmul și înving acasă pe FC Brașov, o echipă în reviriment după ce la catedră a venit tehnicianul Adrian Szabo. Flavius Stoican a fost astăzi mai inspirat și și-a așezat mai bine echipa în teren, chiar dacă pe final a avut emoții.

Începutul de partidă a fost marcat de insistența mai mare a oaspeților, concretizată prin șutul lui Ștefan Grigorie și o lovitură de colț ce a semănat panică în careul dinamovist. Bilinski îl pune la muncă pe Iacob în minutul 13 cu o lovitură de cap, apoi în minutul 31 trece la serviciu și îl pune în poziție de finalizare pe Cosmin Matei, dar acesta ratează întâlnirea cu balonul în careul de 6 metri al brașovenilor. Două minute mai târziu, Matei trimite un voleu pe spațiul porții oaspeților, dar mingea este deviată în corner. Lovitura de colț executată de Rotariu este reluată cu capul în plasă de Cordoș, care deschide scorul spre bucuria tribunei. Brașovenii nu se resemnează și ratează egalarea cu câteva minute înainte de fluierul pauzei la lovitura de cap a lui Liviu Ganea.

Alexe intră la pauză în locul lui Bilinski și impulsionează atacul gazdelor, fiind la baza atacului care a adus golul de 2-0 din minutul 63. La acea fază construită de Alexe, Rotariu l-a găsit perfect pe Matei, decarul trecându-și numele pe tabelă. Oaspeții nu mai au nimic de pierdut și ies la atac prin Machado și Aganovic, ultimul reușind să reaprindă torța speranței pentru brașoveni în minutul 85 în urma unei lovituri de colț. Mai mult, în minutul 90 Machado este aproape de egalare, dar lovitura sa de cap este imprecisă. În minutele de prelungiri Gavrilă ia pe cont propriu o acțiune și în dialogul cu Iacob, goalkeeper-ul oaspeților deține argumentul și respinge șutul dinamovistului.

Se încheie Dinamo – FC Brașov 2-1 (1-0), gazdele păstrându-și invincibilitatea în campionat.

Dinamo (antrenor Flavius Stoican): Marc - Fai, Durimel, Cordoş, Grecu - Bărboianu, Elton (min. 69 Șerban), Miranda – Matei (min. 79 Gavrilă), Bilinski (min. 46 Alexe), Rotariu

FC Braşov (antrenor Adrian Szabo): Fl. Iacob – Vagner, R. Machado, Leko, S. Rodrigues – M. Constantinescu (min. 53 Buga), B. Madeira, C. Munteanu (min. 59 Ciocâlteu), Aganovic – Şt. Grigorie (min. 66 Enceanu) – L. Ganea