Volei
DA1M: Semi-surpriză pe terenul lideruluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Ian 2016

DA1M: Semi-surpriză pe terenul liderului

Ultima clasată în ierarhia Diviziei A1 de volei masculin a fost aproape de a produce marea surpriză pe terenul liderului la zi al clasamentului, SCM U Craiova. Conduși cu două seturi la 0, VCM LPS Piatra Neamț au tras cu dinții și, după ce au obținut un prim set, au rezistat și au câștigat în prelungiri setul 4. În tiebreak minunea a continuat și nemțenii au întors de la 5:8 la 12:11, apropiindu-se la trei puncte de o mare surpriză. Gazdele s-au trezit la timp și cu patru puncte consecutive au îndepărtat norii din Bănie.

Un alt meci între echipe aflate la poli opuși în clasament s-a încheiat cu victoria favoriților: la Baia Mare, Știința Explorări a cedat un set, dar a învins pe Dinamo și se menține la 4 puncte în spatele liderului.

CSM București s-a impus în decisiv pe teren propriu în fața bănățenilor, iar derby-ul județului Cluj a fost câștigat de Unirea Dej. În ultima partidă a rundei, și cea mai echilibrată în același timp, gălățenii au plecat cu cele trei puncte de pe terenul ploieștenilor.

Rezultatele etapei a 13-a:

Sâmbătă 30 ianuarie 2016

Știința Explorări Baia Mare - Dinamo București  3:1 (25:15, 18:25, 25:18, 25:21)

SCM U Craiova - VCM LPS Piatra Neamț  3:2 (25:13, 25:22, 21:25, 31:33, 15:12)

CSM București - AS Volei Club Caransebeș  3:2 (25:19, 31:33, 15:25, 25:18, 15:10)

Unirea Dej - Universitatea Cluj  3:0 (25:19, 25:18, 25:15)

Duminică 31 ianuarie

Tricolorul LMV Ploiești - Arcada Galați 0:3 (22:25, 27:29, 17:25)

Ca urmare a retragerii din campionat a constănțenilor, partida ACSVM Zalău - CVM Tomis Constanța a fost omologată cu scorul 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) în favoarea zălăuanilor.