Cupa României: Se cunosc participantele la turneul Final FourBogdan Balas / SportPictures.eu
15 Dec 2019

Cupa României: Se cunosc participantele la turneul Final Four

Dinamo București, AHC Dobrogea Sud, SCM Politehnica Timișoara și CSM Bacău sunt echipele care și-au câștigat dreptul de a evolua în turneul Final Four al Cupei României.

Campioana s-a impus în sala din șoseaua Ștefan cel Mare în cea mai tare întâlnire a sferturilor de finală în care a primit replica celor de la Potaissa Turda. Oaspeții nu au avut ce face în fața unei formații care a vrut să le ureze sărbători fericite suporterilor care i-au însoțit un parcurs european de excepție în Champions League.

Ieri Dobrogea Sud a turat motoarele după pauză și a trecut în deplasare de CSM Alexandria, iar astăzi SCM Politehnica Timișoara a câștigat contra celeilalte reprezentante a eșalonului secund, Magnum Botoșani.

Într-un duel mai echilibrat, CSM Bacău a exploatat avantajul terenului propriu și a dispus de HC Buzău, după ce oaspeții conduceau cu trei goluri la jumătatea reprizei secunde.

Rezultatele partidelor din sferturile de finală sunt următoarele:

Sâmbătă, 14 decembrie

CSM Alexandria - AHC Dobrogea Sud  31:38 (17:17)

Duminică, 15 decembrie

CS Dinamo București - AHC Potaissa Turda  36:28 (18:13)

CSM Bacău - CS HC Buzău 2012  28:26 (16:14)

CS Magnum Botoșani - SCM Politehnica Timișoara  21:24 (10:12)

Învingătoarele acestor partide vor lua parte la turneul Final Four programat în week-end-ul 4-5 aprilie 2020.